Trhlina

Od Jozefa Kariky jsem jako první četla Tmu, což byla jedna z nejlepších knih, které se mi za rok 2018 dostaly do rukou. Když jsem tedy u nás v knihovně zahlédla jeho snad ještě více zpopularizovaný titul Trhlina, neodolala jsem a musela si ho vzít domů. No a jak to dopadlo? 

O čem Trhlina je?

Trhlina je psaná z pohledu člověka, který popisuje svou hrůznou zkušenost s prostředím slovenského pohoří Tribeč. Pohoří, v jehož místech se už řadu desetiletí záhadně ztrácejí lidé.. Karika byl v tomto případě "pouhým" posluchačem a následně zprostředkovatelem mrazivého příběhu o záhadách a hrůzách pohoří Tribeč a jedné staré legendy..

Jak jsem se v minulé recenzi věnovala největší záhadě 20. století, Djatlovově expedici, nyní se bude jednat o téma velice podobné. 

Jak se mi Trhlina líbila?

Nebudu Vám lhát, první polovina knihy byla jedna velká nuda. Podle ohlasů a vlastně už samotné anotace jsem neustále čekala na moment, kdy už se začne něco dít a nastane ta hrůzostrašná jízda po tajemných krajinách Slovenska.. Já fakt myslela, že knihu možná ani nedočtu - nicméně to nemám ve zvyku a tudíž jsem jí dala ještě jednu šanci. A udělala jsem dobře!!

Protože to, co nastalo ve druhé polovině knihy? Totální NÁŘEZ, NAPĚTÍ, TÍŽIVÁ ATMOSFÉRA, která byla, podobně jako v autorově nejnovějším díle Tma, až k nevydržení. Místy jsem si musela dávat pauzy, abych si oddychla a všechny ty události nějak vstřebala, na druhou stranu jsem potřebovala co nejrychleji postupovat v ději, abych se dozvěděla, jak to bude dál. No co Vám budu povídat, příběh mě naprosto vtáhl a pohltil - společně s hlavními hrdiny jsem zažívala pocity beznaděje, místy až apatie k jejich zdánlivě bezvýchodné situaci.. To, co tam parta odvážlivců (a vlastně dá se říci i trochu pošetilců) zažívala, nechce prožít nikdo z nás, to mi věřte!

Plusy:

- Čtivost.

- Jednoduchý text, který se četl velmi snadno a rychle.

- Příběh mě od druhé poloviny knihy vtáhl do děje a udržel mou pozornost až do posledních řádků. 

Minusy:

- Pár slabších pasáží bylo, jak už jsem zmínila, v první polovině - ta mě nezaujala, jinak ale knihu hodnotím velmi pozitivně. Možná jí i do jisté míry odpustím tu nudnou část.

- Hlavní hrdina mě neuvěřitelně rozčiloval. Jako sorry, ale to byl vyloženě bezcharakterní člověk, se kterým bych dvě noci v lesích fakt nedala. To už mi byl snad víc sympatický skeptický Igor, který pro sprostý slovo nešel nikterak daleko. 

O tom, zda se jedná o autentický příběh či pohádku vyprávěnou z úst poblázněného týpka, lze jen spekulovat. Každopádně ta hrůza, která je v knize zachycena, ve mně dříme ještě teď. Pokud jste hororový nadšenec, Trhlina je přesně pro Vás.

Mé hodnocení: 90 %


Autor:  Jozef Karika
Počet stran: 336 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2017
Anotace:
Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč.
Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. 
Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera.

Publikováno: 25. 01. 2019