Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice?

"Jak to doopravdy tenkrát bylo s Djatlovovou expedicí?"

Otázka týkající se jedné z největších záhad 20. století, na kterou zřejmě nikdy nedostaneme jednoznačnou odpověď. Než přejdu k samotné recenzi knihy, ráda bych Vám ve zkratce shrnula a přiblížila, co se při tzv. Djatlovově expedici odehrálo:

Banda vysokoškoláků se rozhodla v lednu 1959 vydat na cestu do pohoří Ural. Devítičlenná skupina se dne 1. 2. 1959 utábořila pod Mrtvou horou.. To je poslední faktická informace, kterou máme. Co se stalo pak, nikdo neví. Víme pouze to, že se v oněch místech našlo 9 polonahých mrtvol. Někteří umrzli a někteří na sobě měli podezřelá zranění, která vyvolala nespočet otázek. Proč se proboha 9 mladých lidí, polooblečených rozprchlo ze stanu v -25°C? Jak je možné, že se zkušení horalové dostali do nesnází? Co je donutilo rozřezat stan zevnitř? Napadlo je snad nějaké zvíře? Nebo to měl snad na svědomí jeden z nich? Konspiračních teorií existuje celá řada - stačí si jen vybrat, která Vám bude znít nejpravděpodobněji. 

O čem kniha je?

Kdo zavraždil účastníky Djatlovovy expedice? je faktografická kniha, která dopodrobna rozebírá celou událost. Už od příprav na expedici, jejich cestu na stanovené místo a to, co se až do osudného dne odehrávalo. V knize se seznamujeme s jednotlivými členy výpravy a také se záznamy z jejich deníků, díky nimž se dozvídáme, jak cesta probíhala, jaká nálada mezi účastníky panovala, apod. Kniha obsahuje také fotografie z cest, které členové Djatlovovy expedice pořídili. Vedle fotek z cest jsou v knize také ty méně líbivé, které mohou být pro ty méně otrlé celkem šokující - jedná se o záběry nalezených těl, u kterých najdeme detailní popis toho, co měli mrtví na sobě a po kapsách, v jaké poloze a s jakými zraněními byli nalezeni. Autor v knize dále rozebírá ty nejznámější konspirační teorie. Každá z nich má nějaké to ALE. Takže čtenář si může vybrat, která mu bude znít nejvěrohodněji, ale nikdy bohužel nemůžeme s jistotou říct "ANO, takhle to tenkrát jednoznačně bylo". 

Jak se mi kniha líbila?

Autor napsal knihu velmi čtivě a jako profík, který po celou dobu ani náznakem nikomu nevnucoval svůj názor. Samo téma je velmi atraktivní - záhada, která dodnes nebyla objasněna. Takže nalezneme mnoho natočených dokumentů a reportáží o Djatlovově expedici. Osobně ale upřednostňuji a doporučuji tuto knihu - obsáhla to nejdůležitější a předala mi to srozumitelně a velmi čtivě. Přečetla jsem ji během dne a dodnes mi leží v hlavě.

Jste-li milovníky záhad, pak je tato kniha pro Vás to pravé ořechové :)

Mé hodnocení: 100 %

Autor:  Martin Lavay
Počet stran: 288 s.
Nakladatelství: XYZ
Datum vydání: 2017
Anotace:
Našli je v zimě, oblečené pouze do spodního prádla, rozeseté ve sněhu daleko od tábora. Ohořelé, zohavené. S rozmačkanými hrudníky, bez očí, bez jazyka… Jejich oděvy byly radioaktivní, ve fotoaparátu měli snímek postavy připomínající sněžného muže. Jak zemřelo devět vysokoškoláků, kteří chtěli přenocovat pod uralskou Mrtvou horou?
Zabila je lavina? Silný výboj elektrického proudu? Kulový blesk? Plazmoid? Nově vyvíjená zbraň? Vojáci? Opilí ruští papaláši? Domorodí Mansijové? Chantové? Trestanci z gulagu? UFO? Sněžný muž? Zabili se navzájem?

Publikováno: 21. 01. 2019