Životní terno

Fredrick Backman je jeden z mých nejmilejších autorů. A každé ráno je cesta domů delší a delší, Medvědín, My proti vám, Muž jménem Ove - to jsou knihy, které svou hořkosladkou atmosférou dostanou do kolen snad úplně každého. Backman je mistr v propojení humoru a vážné tématiky. U jeho knih zažijete tolik emocí - od smíchu až po potoky slz..

A jak je na tom jeho nová kniha Životní terno? Vyrovnala se výše zmíněným skvostům? Nebo to byl tentokrát krok vedle?

O čem kniha je?

"Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás. Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil. Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím."

Jak se mi líbila?

Jedná se o velmi krátkou povídku, která je opředena tématem smrti. Co se týče pointy příběhu tak ta byla za mě vcelku nečitelná. Tohle je totiž přesně ten typ knihy, kde si tu message mezi řádky buď najdete a budete ji milovat nebo vůbec nepochopíte, co tím autor vlastně chtěl říci. Já tentokrát bohužel spadám do té druhé kategorie :( Místy jsem věřila, že autorovu myšlenku chápu, ale na další stránce jsem zase tápala.. Nedávalo mi to moc smysl a vůbec jsem nevěděla, co si o příběhu mám myslet. Zkoušela jsem to číst znovu a znovu s vidinou, že text ve mně něco zanechá, nějaké emoce, že tam naleznu hlubší myšlenky.. Ale uspokojivý výsledek se bohužel nedostavil.. Každý si v tom zřejmě najde to své podle životních zkušeností a prožitcích.

S těžkým srdcem musím říct, že jsem od knihy čekala něco jiného a ve finále mě příliš neoslovila. A to se mi u Backmana běžně nestává :( Abych tuto recenzi nekončila negativně - text byl obohacen o velmi krásné ilustrace!

Ačkoli mi tato kniha nesedla, nic to nemění na faktu, že Backmana stejně miluju a už se těším na jeho další, plnohodnotnou knihu! :) 

Ve spolupráci s Nakladatelstvím HOST.

Mé hodnocení: 50 %


Autor: Fredrik Backman
Počet stran: 80 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2019
Anotace:
Je noc před Štědrým dnem a nemocniční chodbou kráčí žena v šedém, aby si odvedla jednoho z nás.
Má s sebou desky se jmény nás všech: pětileté holčičky trpící rakovinou, která maluje svou oblíbenou židličku na červeno, dvacetiletého mladíka leštícího pivní sklenici v milované hospodě, pětačtyřicetiletého muže, který uhání tmou v drahém autě a hledá, do čeho by narazil.
Někdo z nás dnes přijde o život, pokud se někdo jiný dobrovolně nevzdá toho svého. Ale nestačí pouze zemřít, protože život není jen to, co právě končí. Život je všechno to, co se stalo předtím.
Fredrik Backman umí mistrně vylíčit lidské pochyby a vnitřní démony, aniž ztrácí smysl pro humor. Toto vyprávění je mnohem smutnější než třeba Dickensova Vánoční koleda, ale i zde najdeme naději a možnost všechno napravit — i když za velmi vysokou cenu.

Publikováno: 01. 12. 2019