Medvědín

Fredrik Backman je jedním z mých nejoblíbenějších autorů vůbec. Ať už Muž jménem Ove nebo A každé ráno je cesta domů delší a delší, obě knihy řadím k těm, které by si měl přečíst každý! Ani u Medvědína tomu není jinak..♥

"Hokej v Medvědíně neznamená zase tak moc. Jen zhruba všechno."

O čem Medvědín je?

Je to kniha o hokeji, která není úplně tak o hokeji.

Je o životě v městečku, kde hokej znamená všechno.

Je o vztazích. 

Je o životě.

Je o tom, jak může být občas těžké rozhodnout se mezi dobrem a zlem. 

"Nejde jen o to, že nemáš nikomu ubližovat. Taky je důležitý občas nedržet hubu."

Backman nás tentokrát vtáhl do Medvědína – městečka (nebo by se spíše hodilo označení zapadákova), pro jehož obyvatele je nejdůležitější věcí na světě hokej. Do Medvědína, který veškerou svou pozornost věnuje juniorskému hokejovému týmu a jejich cestě za zlatým triumfem! Stojí však tento triumf za zničené přátelství? Za rozpad rodiny? Za zkažené dětství? 

Ústředním tématem jsou zde vztahy, které jsou skloňované ať už právě v rámci hokejového týmu, rodiny, mezi přáteli či mezi obyvateli Medvědína. Autor především poukazuje na vztah rodič a dítě a na to, co vše je rodič ochoten podstoupit, aby ochránil své dítě.

Medvědín je příběh o tom, že ne vždy pravda zvítězí, že ne vše je pouze černé či bílé. Krásně vyobrazuje kontrast malého města s mnoha životními osudy. 

"Takové kamarády, jaké máte v patnácti, pak už nenajdete nikdy."

A jak se mi líbila?

Backmanovi se opět povedlo uchopit vážné téma a zhostit se ho na jedničku tak, jak je pro něho typické.

plusy:

- Výborná psychologie postav - všem se dostal dostatek pozornosti.

- Mnoho krásných a hlubokých myšlenek a životních mouder.

- Vytahuje na povrch témata o kterých je potřeba mluvit.

- Je aktuální, snaží se o osvětu určitého tabu.

To vše je na jedničku, mám ale jedno ALE.

minusy: 

- Něco mi na knize malilinkato vadilo. Dlouho jsem přemýšlela nad tím, jak to pojmenovat. Bylo toho prostě PŘÍLIŠ. Moc postav (i když se každé dostalo dostatek pozornosti), moc vztahů, moc zápletek. Byla jsem přesycena, jakoby chtěl Backman za každou cenu čtenáře zahltit nejen informacemi, ale i emocemi. Přitom to nemá vůbec zapotřebí, protože je jedním z nejlepších spisovatelů, jaký se mi prozatím dostal do ruky :) Proto mu i tuto nedokonalost odpustím. 

"Je jim patnáct a sedmnáct a tenhle večer si budou pamatovat ještě za deset let. Večer, kdy se ostatní bavili uvnitř a oni se skamarádili venku."

Autor zde vyobrazuje hokej jako:

- kolektivní sport, který spojuje za cestou k vítězství.

- sport, který rozděluje za cestou k vítězství a kdy mohou být morální hodnoty potlačeny právě touhou po jediném - dát gól a zvítězit.

A co vlastně Backman po celou dobu příběhu dělá? Nastavuje zrcadlo společnosti.

Určitě se nenechte odradit pomalejším rozjezdem, příběh graduje a vy nebudete schopni ho odložit. Pocítíte silné emoce, které u Backmanových knih zažijete snad pokaždé. Velmi, velmi doporučuji! :) 

Mé hodnocení: 90 %


Autor: Fredrik Backman
Počet stran: 396 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2017
Anotace:
Pro většinu lidí neznamená vítězství na juniorském mistrovství v ledním hokeji nic moc, ale pro obyvatele Medvědína to znamená všechno. Vítězství jako tohle by totiž mohlo přitáhnout pozornost k upadajícímu městečku: přilákat státní dotace a talentované sportovce, kteří by dali Medvědínu přednost před velkými městy v okolí.
Vítězství jako tohle by rozhodně znamenalo všechno pro hubeného teenagera Amata, který je všude mimo led za vyvrhela; pro Kevina, hvězdného hráče, jenž stojí jen krůček od zářivé budoucnosti v NHL; i pro Petera, jejich obětavého generálního manažera, jehož vlastní profesionální hokejová kariéra skončila tragédií.
Tým by mohl mít šanci splnit sny celého města. Ale jedné noci během zapíjení klíčového vítězství se něco stane mezi Kevinem a Peterovou dcerou — a druhý den to vypadá, že se všechno změnilo.
Vznesená obvinění se šíří po celém Medvědíně jako vlny po rybníce, žádný dům nevynechají. V honbě za úspěchem týmu je složité rozpoznat hranice věrnosti a zrady. Nakonec musí jeden mladý muž najít odvahu říct nahlas pravdu, kterou, jak se zdá, nikdo nechce slyšet.

Publikováno: 02. 09. 2018