Muž jménem Ove

"KLÁÁÁUN," zavyla tříletá a hopsala na lavici, což Oveho definitivně utvrdilo v domněnce, že tohle děcko jede v drogách.“

Když se mě někdo zeptá, jakou knížku bych mu doporučila, pokaždé zmiňuji Muže jménem Ove.

Hlavní postavou je (překvapivě) Ove. Žije sám ve svém domku. Je tak trochu bručoun, má rád pevný řád, své auto a plánuje sebevraždu. I když je zatvrzelý samotář, stále mu někdo vstupuje do života. Vše dostane jiný spád, když se na jeho ulici přistěhují noví sousedé.

Jde o smutný příběh, který Vás chytne za srdce takovým nenuceným způsobem. Během čtení se budete střídavě smát a brečet. Příběh se čte jedním dechem. Obsahuje krátké kapitoly s výstižnými názvy. Střídají se zde události z minulosti a současnosti – to čtenáři postupně napomůže k pochopení Ova a jeho osobnosti. 

„V malé koupelně opravil baterii umyvadla. V kuchyni vyměnil šroubky na klice dveří do zahrady a naolejoval závěsy dvířek linky. Na půdě přerovnal krabice. V garáži roztřídil nářadí a přesunul zimní gumy saabu jinam. Pak se zastavil. Takhle by život vypadat neměl. Nic víc necítil.“

Životní příběh Ova se mi dostal pod kůži. Pokud máte knihu doma a stále otálíte - říkám Vám přečtěte si to! Fredrick Backman je bravurní vypravěč. Muž jménem Ove jako jeho knižní prvotina je toho důkazem. Dokázal propojit humorné dialogy a melancholické monology tak, že je to v naprosté rovnováze. Co víc dodat – víc takových knih.

P. S. Nedejte na první dojem. Zpočátku Vám bude možná Ove připadat trochu protivný, ale dejte mu šanci a knihu neodkládejte. Zamilujete si ho, i přes jeho bručounství.

Mé hodnocení: 100 %

Autor: Fredrick Backman
Počet stran: 334 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2014

Anotace: 

Ovemu je 59 let. Řídí saaba. To, že byl na pozici předsedy družstva vystřídán už před pár lety (což on sám považuje za převrat), mu rozhodně nebrání ve vykonávání funkce strážce pořádku. Samozvaného strážce pořádku. Když se do protějšího domku přistěhují noví sousedé a místo pozdravu se jim jen tak mimochodem podaří nacouvat do Oveho poštovní schránky, spustí se kolotoč nečekaných událostí — začíná příběh o překvapivém přátelství, toulavé kočce a prastarém umění řídit. Příběh, který od začátku promění všechny, kdo se s Ovem dostanou do styku. Román Fredrika Backmana o starém vzteklounovi odvedle komicky ztvárňuje řadu situací, které nám jsou důvěrně známé. Je to kniha, jež dokáže stvořit svůj vlastní svět, ale zároveň nám říká něco důležitého o nás i naší době. Příběh se nese ve stejném duchu, jako film Lepší už to nebude s Jackem Nicholsonem.

Publikováno: 11. 08. 2016