O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky

Hned na začátek se Vám k něčemu přiznám - u téhle knihy jsem si předem nezjišťovala vůbec nic. Žádná anotace, žádné hodnocení ani komentáře. Proč jsem ji tedy chtěla zrecenzovat? No protože je v názvu David BowieVe chvílích, kdy jsem ji začínala číst se ale dostavila nervozita. Co když to bude blbost? Co když se mi nebude líbit? A opravdu mě v příběhu jedna pasáž hodně zaskočila. Až jsem si chvíli říkala: "To snad ne, to autor nemůže myslet vážně!" Pak se ale naštěstí vše vysvětlilo a já tak nakonec knihu hodnotím jako velmi vydařenou.

O čem kniha je?

Hlavní hrdina příběhu je Paul, jehož vychovávají dvě excentrické ženy a který je osobou androgynního vzhledu stějně tak, jako kdysi býval David Bowie. O osudovém vlivu Davida Bowieho na holky je sondou do života bohémů, gayů, lesbiček a transsexuálů. Sledujeme mnoho příběhových peripetií, mladickou nerozvážnost a touhu po svobodě. Každá kapitola má navíc název podle skladby, která dané období nejvíce vystihuje. 

Jak se mi líbila?

Tohle je přesně ten typ knihy, kterému nechybí dynamičnost, čtivost ani sugestivnost! Velmi atmosférická záležitost, skvěle napsaná s lehkostí a stylem a la deník.

Pro představu - během čtení jsem se cítila asi takhle:

Sedím na pláži, ve vlasech mi vane teplý vítr, v ruce držím knížku a příběh Jean-Michela Guenassia mi před očima oživuje a já ho vidím. Tak jasně a v  konkrétních obrazech.

Taková byla. Plná lehkosti, pozitivna a každodenních problémů mladé generace toužící po svobodě a nezávisloti. Byla o životě. O tom, jak se mnohdy jen míjíme, nalézáme, opouštíme. A odpouštíme. Věřím ale, že je potřeba být na tento příběh správně naladěn. Jak jsem nedávno četla v jedné knize - být správně vyzenovaný jako Jarda Dušek)) 

Tohle byla má první kniha od autora a je mi jasné, že po tomhle si ho dávám do hledáčku a jdu prozkoumat další jeho tituly. Jsem moc ráda, že jsem si knihu mohla přečíst a že budu mít tento skvost ve své knihovně.

Co dodat na závěr? Snad jen: Bring Bowie Back!

Ve spolupráci s KOSMAS.

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Jean-Michel Guenassia
Počet stran: 208 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
Paul je ne právě obyčejným členem ne právě obvyklé rodiny – rodiny legrační a něžné, rodiny mile rozklížené, sestávající z něho a dvou excentrických matek – a ta biologická opravdu nemá ráda heterosexuály. Otce Paul nikdy nepoznal. Zato poznal značně liberální výchovu, a tak mu nečiní potíže v šestnácti letech opustit školu a začít se živit jako barový pianista. Pohybuje se v prostředí homosexuálů, transsexuálů a jiných k okraji společnosti vytlačovaných skupin, ale on sám je navzdory svému androgynnímu vzhledu přitahován výhradně ženami, což mu paradoxně ve světě, v němž žije, působí potíže. Navzdory všemu Paul, stejně jako Michel v autorově nejznámějším románu, zůstává nenapravitelným optimistou. 

Publikováno: 17. 03. 2019