Virál

Co je VIRÁL? 

"Virál je video, které se stane velmi populárním prostřednictvím sdílení na internetu. Virální se nazývá proto, že si jej lidé přeposílají mezi sebou, a šíří se tak jako virus."


Su a Lea. Oheň a voda.

 Již odmala bylo zřejmé, že ty dvě spolu nebudou nikdy vycházet. To vše zapříčinila nejen skutečnost, že Su je adoptovaná, ale také jejich natolik odlišné povahy – divokost Ley a disciplinovanost Su. Ačkoli se Su tolik snažila své sestře zavděčit a zalíbit – nic nezabralo. To vše mohla změnit společná dovolená na Magalufu – městu, které je proslulé svým bohatým nočním životem aneb jak mladí Britové říkají: „Kdo nebyl na Magalufu, jako by nebyl“. Lea naplánovala prázdniny se svými přáteli na Mallorce a rodiče jí to svolili, avšak s jednou podmínkou – Su pojede s nimi.

Jak se později ukázalo – to se stalo osudné. Kdyby Su totiž na žádnou dovolenou společně se svou sestrou nejela, nikdy by se nestala ta nejhorší věc v jejím životě. Poslední večer před odjezdem v jednom z mnoha klubů na Magalufu vzniklo video. Video, na němž je vidět Su provozující sex s několika muži. „Kameraman“ videa ho ještě ten den zveřejní na internetu a z toho se rázem stává virál. Jelikož počty zhlédnutí rostou - Su se rozhodne pro útěk. Synchronně s touto událostí Lea nasedá do letadla bez své sestry a odlétá směr Skotsko. 

Jejich matka – úspěšná soudkyně, se musí vyrovnat nejen s tím, že video, na kterém se její milovaná a vzorná dcera oddává orgiím, neuniklo již takřka žádnému oku (nejen) ve Skotsku a tomu, že se Lea vrátila bez své sestry a nezabránila tomu, aby toto video bylo vůbec kdy natočeno, ale také faktu, že Su je bůh ví kde a nikdo o ní nemá žádné informace. A jelikož justice s tím nehodlá nic dělat, hodlá vzít spravedlnost do svých vlastních rukou.

Kniha Virál od Helen Fitzgerald mě zaujala nejen obálkou, ale také anotací. Navíc jsem loňské léto strávila týden na Magalufu, tudíž mě to zaujalo o to víc :D.

Myslím, že příběh i postavy jsou velmi autentické a to, co se přihodilo Su, může teoreticky potkat kohokoli z nás.  Celkově mi příběh přišel velmi uvěřitelný, až mě z toho mrazilo. Jen bych Virál nezařazovala pod žánr thriller. 

Mé hodnocení: 85 %

Autor: Helen Fitzgerald
Počet stran: 255 s.
Nakladatelství: Kniha Zlín
Datum vydání: 2016

Anotace:

Lea a její adoptivní sestra Su jsou skoro stejně staré, ale odmalička představují naprosté protiklady: zatímco Lea je rebelka a prudká povaha, Su je vzorná dcera a příkladná studentka. Když se společně vydají na Mallorcu do prázdninového rezortu Magaluf, který je proslulý svými kluby a nevázaným nočním životem, má jejich matka Ruth starost především o Leu. Z výletu se ale nevrátí Su. Ta je na útěku, skrývá se, pronásledována strachem a výčitkami svědomí. Existuje video, na kterém je zachycena, jak v nočním klubu v opilosti provozuje sex hned s několika muži. A tohle video se nezadržitelně šíří po internetu. Ruth, matka obou dívek a úspěšná glasgowská soudkyně, zuří. Jak se něco takového vůbec mohlo stát? Jakou roli v celé věci sehrála Lea? Jak potrestat muže, kteří využili situace a Su takhle zneuctili? A dokáže svou milovanou dceru dostat zpátky domů, i když se Su brání jakémukoliv kontaktu a zametá za sebou stopy?

Publikováno: 23. 01. 2017