VOX

Kdybyste měli k dispozici jen sto slov denně, co byste udělali, aby vás bylo slyšet? 

O čem VOX je?

Náš příběh se odehrává ve světě, kde nová vláda nastoluje svoje vlastní pravidla, která se týkají především žen. Všechny ze dne na den ztratily práci, nemají přístup ke svým penězům a dokonce se už ve školách neučí číst, ani psát. K tomu všemu jsou omezeny denní kvótou 100 slov. Stane-li se, že některá žena tuto hranici slov překročí, čeká ji trest - elektrický šok..

Hlavní postavou příběhu je neurolingvistka Jean, která ještě do nedávna žila spokojený život - měla skvělou práci a možnost říkat, co si myslí. Nyní je vše jinak. Díky jedné události má však šanci získat svůj hlas zpět, ovšem jen na omezený čas. Dokáže jedna žena tento děsivý svět, ve kterém musí žít i její malá dcera, navrátit zpět do stavu, kde si byli všichni rovni?

Jak se mi VOX líbil?

VOX má natolik originální námět, že jsem se do něj pustila hned, jak mi přišel domů. Autorčin úžasný styl vyprávění vás vtáhne do děje raz dva a krátké kapitoly napomohu tomu, že ji nebudete schopni odložit, protože si budete pořád dokola opakovat "Ještě jednu kapitolu" :D

Co je ale na VOXu TO, proč si ho musíte přečíst? ----- Originální NÁMĚT a skvělé ZPRACOVÁNÍ.

Někteří čtenáři tvrdí, že kniha dostatečně nevyužila svůj potenciál na plno, já jsem ovšem jiného názoru. VOX mi dal přesně to, co jsem od něho očekávala - originalitu, skvěle propracovaný dystopický svět, kterému jsem rozuměla, emoce, které byly místy tak silné, že jsem příběh jen těžko rozdýchávat, postavy, které si získaly vaše srdce. Jediné minus spatřuji v závěru knihy, kde si nemůžete nevšimnout jistého nelogického vývoje charakterů některých našich postav. 

Já jsem si příběh moc užila a knihu doporučuji všem, kteří mají rádi dystopie :) 

Ve spolupráci s nakladatelstvím HOST.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Christina Dalcher 
Počet stran: 368 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2019
Anotace:
Neurolingvistka Jean McClellanová tráví dny ve vynuceném tichu — omezuje ji denní kvóta sta slov. Pokud řekne jen jediné slovo navíc, projede jí tělem elektrický šok. K moci se totiž dostala nová vláda a najednou je všechno jinak. Ale jen pokud jste žena. 
Takřka přes noc ztratilo sedmdesát milionů žen práci, zmrazili jim účty a sebrali pasy. A nejděsivější je, že dívky už se ve škole neučí číst a psát. Ještě nedávno každý denně pronesl až šestnáct tisíc slov, nyní musí ženy žít s náramkem, který jim slova počítá. 
Prezidentův bratr však při nehodě utrpí poškození mozku a Jean smí pokračovat ve výzkumu poruch řeči. Odměna? Dočasné vyjmutí Jean a její dcery z přísné denní kvóty. Ale co bude dál? Jean chce svůj hlas získat zpět — kvůli sobě, své dceři i kvůli každé umlčené ženě. Tohle je jenom začátek… 

Publikováno: 07. 10. 2019