Strach a hnus v Las Vegas

STRACH A HNUS V LAS VEGAS - tuhle šílenou klasiku jsem si prostě nemohla nechat ujít!)))

Že je vám ten název povědomý? To je velmi pravděpodobné, jelikož se stejně jmenuje také film, který je na motivy knihy natočený (v hlavní roli s Johnnym Deppem)!

O čem kniha je?

Dva hlavní protagonisté - novinář Raoul Duke spolu se svým právníkem - si to štrádují ve svém kabrioletu z Kalifornie do Las Vegas, kde má Raoul za úkol napsat reportáž. To ale ve skutečnosti není primární cíl jejich cesty - namísto toho se neustále sjíždí nejrůznějšími drogami, které si jen dokážete představit. A to je často dostává do absurdních situací..

Jak se mi líbila?

Drogy, bizár, psycho, drogy, bizár, psycho - pořád dokola a dokola, popsáno tak autenticky a s tak halucinogenním dojmem, až budete mít pocit, že to zažíváte současně s knižními postavami.

Předem se tedy připravte, že se ocitnete tak trochu v jiné

d i m e n z i.

Naši hlavní hrdinové jsou velmi, velmi zajímavé postavy. Ne že bych si některého z nich snadno oblíbila, ale oba jsou tak

jinde,

sebevědomí

a osobití,

že mě jednoduše bavili! Ač je to celé prostě úplně a totálně crazy a nepůsobí to zcela jednotným dojmem, spíše jsou to takové šílené útržky z deliria sjetého novináře a jeho právníka, tak jsem se dost pobavila. Jediné minus je za mě styl vyprávění - nečetlo se mi to úplně snadno a byla místa, která mě příliš neoslovila - první polovina drogového road tripu mi sedla o trochu víc než ta druhá, byla parádně rozjetá, v té druhé už to tempo pro mě ztrácelo na dynamičnosti a zajímavosti. 

A co mi nejvíc utkvělo v mysli? Grafické zpracování! To bylo tak boží a přesně odráželo atmosféru příběhu. Skvělý. Níže přikládám pro ukázku pár fotek :)

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský

Mé hodnocení: 75 %


Autor: Hunter Stockton Thompson
Počet stran: 232 s.
Nakladatelství: Kontrast 
Datum vydání: 2020
Anotace:
Novinář Raoul Duke (Thompsonovo alter ego) a jeho samojský právní zástupce doktor Gonzo uhánějí v zářivě rudém kabrioletu nevadskou pouští vstříc Las Vegas. Co je žene kupředu, však nejsou hazardní hry ve slavných místních kasinech, ale touha najít a důkladně prozkoumat bájný „americký sen“ i „úžasné možnosti“ konzumního způsobu života. Vybavení širokou škálou drog, které se nebojí v hojné míře užívat, se ústřední protagonisté protloukají nejrůznějšími místy města hříchu a jeho okolí, přičemž se střetávají s více či méně bizarními postavičkami z řad běžných Američanů – se zaměstnanci kasin a hotelů, policisty či novináři. Jejich putování je plné divokého, nespoutaného humoru, psychedelických vizí a místy až nesnesitelné paranoie, stejně jako břitkých a trefných komentářů vztahujících se ke všeobecně známým – a mnohdy falešným – ideálům soudobé americké společnosti.
Strach a hnus v Las Vegas představuje jedno z nejpřesvědčivějších a nejčtivějších svědectví o konci éry hippies a zároveň jde o nadčasový text, který se stal milníkem moderní americké literatury a základním dílem tzv. gonzo žurnalismu, jehož je Thompson otcem.

Publikováno: 25. 02. 2020