Ostrov

Z islandských autorů jsem si oblíbila především Yrsu Sigurðardóttir a její Pamatuji si vás všechny. Nyní však kromě této autorky mohu doporučit i Sigríður Hagalín Björnsdóttir (jsem fakt ráda, že si píšu blog a nenatáčím videa, protože nemám absolutně ponětí, jak se obě tato jména vyslovují :D), které u nakladatelství Fobos letos vyšel její literární debut Ostrov.

O čem Ostrov je?

Na islandském ostrově nastává nečekaný obrat. Přichází totiž znenadání o jakékoli spojení s okolním světem. Není tak zajištěn dovoz léků, potravin, nefunguje internet.. Na ostrově jsou tak všichni lidé uvězněni. I ti, kteří tam nemají domov a nechtějí tam být. K tomu se přidružují další a další problémy, které se jeví jako neřešitelné.. Nastává chaos, lidé mají hlad a čím dál častěji se dopouštějí násilí.. 

Ostrov je katastrofický příběh plný komplikovaných mezilidských vztahů, který Vás zaručeně vyděsí svou autenticitou. 

"Izolace, chaos, boj o přežití."

Jak se mi Ostrov líbil?

Hned na začátek musím říct, že tato dystopie je mnohem dospělejší než řada YA tématicky podobných knih. Zde se autorka věnuje reálným problémům a Vás čeká silný čtenářský zážitek. Skrze řádky celou katastrofu sledujete - jak se bortí jeden systém vedle druhého, jak jsou lidé nuceni bojovat o vlastní život, jak se zachovají, když mají strach, v jakých podmínkách jsou nuceni žít. A jak snadno a rychle lze v lidech uměle vyvolat strach. 

V knize je velmi realisticky popsaná situace totálního kolapsu dosavadních systémů, skvěle vykreslená surová atmosféra na Islandu a aktuální společenské problémy. Velmi mě bavilo sledovat vývoj našich knižních hrdinů. Psychologie postav je velmi silnou stránkou celého příběhu.

Po dlouhé době jsem četla příběh zase z trochu jiného odvětví, který byl mimořádně zajímavý, čtivý a který není vůbec nereálný. Vyděsí Vás! Celou dobu jsem si představovala, co bych asi dělala, kdyby tato situace nastala u nás v zemi. Nepředstavitelné. Navíc je to celkem útlá kniha bez zbytečného okecávání, takže se nemusíte bát, že ji budete číst celý měsíc :)

Dle mého názoru je Ostrov vhodný spíše pro náročnější čtenáře, kteří od knihy nečekají pouze nespočet akce, zvratů a wow momentů. Je ideální pro ty, kteří se vyžívají v postapokalyptických příbězích, kdy Vám tuhne krev v žilách z toho, jak moc realistické jsou. Navíc se díky povolání samotné autorky můžete více seznámit se žurnalistickou prací a také se přiblížit kultuře Islanďanů. 

P.S. Připomnělo mi to můj velmi oblíbený Blackout, který také vřele doporučuji!

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský

Mé hodnocení: 80 %

Autor: Sigríður Hagalín Björnsdóttir
Počet stran: 272 s.
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 2019
Anotace:

Výjimečně se stane něco, co stmelí celé lidstvo, propojí osudy všech, jako by sebou zemská přitažlivost trhla a svět se na okamžik zmenšil, přiblížil, a každý jednotlivý člověk si pak pamatuje, kde byl, když se to událo nebo když se o tom dozvěděl. A někdy se svět zmenší natolik, že je z něj jenom jeden člověk. Jedna drobná lidská bytost v opuštěném zálivu. Vyčkává a sepisuje kroniku nedávných událostí, na něž nelze zapomenout.

Román Ostrov v sobě spojuje milostný příběh a mrazivou dystopii, v níž islandské dějiny postihne nečekaný obrat. Klade otázku, co lidi spojuje a co je rozděluje. 

Publikováno: 19. 03. 2019