Blackout - Zítra bude pozdě

Blackout = kniha, která vás vyděsí.

Představte si, že se ráno probudíte a zjistíte, že pro vás doposud zcela samozřejmé věci najednou neexistují. Nezatopíte si, nevyperete, neuvaříte, nezkontrolujete maily, nenabijete mobil, nenatankujete, nevyberete peníze z banky.. Nemocnice nefungují a potraviny v obchodech docházejí. Celý dosavadní systém, který se budoval po staletí, se pomalu sype jako domeček z karet.. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá - BLACKOUT.

Nastává Blackout a celá Evropa se ocitá ve tmě. Francie, Itálie, Německo, Švédsko, Česká republika… jeden stát po druhém. A nikdo neví proč. Je to pouhá nehoda nebo je za tím něco víc? Piero Manzano, hlavní postava příběhu, bývalý hacker a programátor se celé situaci snaží přijít na kloub už od chvíle, kdy zpozoruje jisté nesrovnalosti. Své obavy a podezření sdělí příslušným úřadům, ale nikdo ho nebere příliš vážně a jeho teorii nikdo nevěří. Bude to tedy muset vzít do svých rukou..

Kniha reálně popisuje totální kolaps elektrické energie a jeho dopad na život lidí po celém světě. Díky tomu si čtenář dokáže představit, jak v takových situacích fungují evropské instituce. Kniha je bohatá jak na mnoho míst, tak i na mnoho postav, ale po čase se v tom dá jakž takž zorientovat :)

minusy

- přišlo mi nepravděpodobné, že by vše odhalil a dokázal vyřešit pouze jeden jediný člověk. 

- občas jsem se trochu nechytala, kvůli odborným názvům, kterým jsem vůbec nerozuměla (za což samo sebou autor nemůže).

plusy

- originální námět, nic podobného jsem nikdy nečetla. Už se těším na filmové zpracování!!

- velmi realisticky popsána celková situace, kdy se lidstvo ocitá ve tmě.

Autor si zvolil velmi těžké téma a zhostil se ho parádně. Evidentně si na knize opravdu mákl, v doslovu se vyjadřuje o tom, s kým vším knihu konzultoval a kolik odborné literatury načetl - vážně klobouk dolů! Blackout pasuji na jednu z nejzajímavějších, které jsem za letošní rok přečetla. Doporučuji. Pokud nevíte, co koupit třeba tatínkovi k Vánocům, věřím, že tato kniha bude skvělým dárkem :)

P.S. Buďme rádi za to, jak se nyní máme! Při čtení si uvědomíte, jak moc jsme v dnešní době závislí na elektřině. A jak moc bychom byli v háji, kdyby najednou nebyla. 

Mé hodnocení: 95 %


Autor:   Marc Elsberg
Počet stran: 376 s.
Nakladatelství: Omega
Datum vydání: 2017
Anotace:
Jednoho chladného únorového dne zhasnou světla v Itálii. A nejen tady. Chvíli nato ve Švédsku, pak v Německu, Francii, Rakousku, Belgii a Holandsku. Všude v Evropě se hroutí elektrická síť, přestanou fungovat výtahy, metra uváznou v tunelech...
Italský bývalý hacker a programátor Piero Manzano věří, že ví, kdo je za to zodpovědný, a tak se to snaží sdělit odpovědným orgánům. Ale nikdo mu nevěří. Až francouzský komisař Europolu François Bollard je ochoten ho poslouchat.
Ale když mladá a atraktivní novinářka Lauren Shannon objeví, že z Pierova počítače byly odeslány podezřelé emaily, začne klást nepříjemné otázky, a Bollard jej začne podezřívat. Manzano má proti sobě mazaného a neviditelného soupeře a je z něj lovná zvěř. 
Mezitím se situace v ulicích stává stále více dramatičtější. Zdá se, že v Evropě nic nefunguje. Několik evropských jaderných elektráren je v kritickém stavu a ohrožují životy milionů lidí. Závod s časem začíná. Závod, který lze jen stěží vyhrát

Publikováno: 20. 12. 2017