Pamatuji si vás všechny

V příběhu se odehrávají tyto dvě dějové linie, které se průběžně střídají:

1) Trojice mladých lidí se rozhodne zrekonstruovat dům v liduprázdné vesničce Hesteyri na severozápadu Islandu.

Mladý pár (Katrín a Gardar) společně s jejich kamarádkou, čerstvě ovdovělou Líf, se rozhodnou zrekonstruovat chátrající dům, do kterého společně investovali. Chtějí začít pracovat na opravách jejich nového domu co nejdřív - a tak pomalu vyráží na cestu. Jelikož je možné dostat se tam i zpět pouze lodí, domluví se na konkrétní den, ve který pro ně loď zase přijede. V domě se brzy zabydlí a vše se zdá být skvělé – jsou zde sami, okolo jen opuštěné domy, pláž a ticho, které narušuje pouze zvuk narážejících vln o pobřeží. Klid však neměl mít dlouhého trvání. Brzy se totiž začnou dít fakt divné věci. Strach, že se děje něco nadpřirozeného, umocňovalo nejen to, že se po domě začaly objevovat mokré stopy nohou dětské velikosti, čím dál častější vrzání podlahy, ale taky kňučení a štěkot jejich čtyřnohého parťáka – na koho to sakra štěká, když jsou na ostrově sami?? Když se rozhodnou, že za těchto okolností nadále nehodlají strávit na tomto místě už ani vteřinu – zjistí, že se všem záhadně vybily mobilní telefony - tudíž nemůžou kontaktovat jejich odvoz, aby pro ně přijel dřív. V tom začne jejich panika exponenciálně narůstat..

2) Psychiatr Freyr se snaží vypořádat už několik let se zmizením svého syna a zároveň s policistkou Dagný řeší několik podezřelých úmrtí.

Na druhé straně Islandu řeší záhadné úmrtí policistka Dagný spolu s psychiatrem Freyrem. Pan Freyr je rozvedený muž, jemuž se před lety za nevysvětlitelných okolností ztratil syn. Jelikož se nedokáže s onou událostí stále vyrovnat, začíná mít pocit, že až podezřele silně cítí synovu blízkost. Dokonce je přesvědčený, že k němu už několikrát promluvil. Ve vztahu k jeho profesi a jeho esotericky naladěné exmanželce si namlouvá, že už prostě začíná zřejmě z toho všeho tlaku kolem bláznit – nebo snad ne?

„Do ucha jí pronikl tichý šramot následovaný nezřetelným vrzáním. Polekala se, když si uvědomila, že ty zvuky vycházejí z domu. Putti tiše kňučel a pak spustil pronikavý štěkot. „Pssst!“ Kdyby s tím nepřestal, neslyšela by nic jiného a nemohla zjistit, odkud ty zvuky přicházejí, pokud se znovu ozvou. Pes ještě jednou zaštěkal, podstatně zdrženlivěji, a pak se odmlčel. Katrín nastražila uši a začichala, když jí do nosu stoupl ohavný zápach, jaký se line z hnijící ryby. Náhle se jí zmocnil pocit, že za ní někdo stojí.“

I když mě více bavila ta část odehrávající se v domě, tak paradoxně postavy mi nebyly vůbec sympatické. Iritovalo mě jejich chování, reakce - ty mi často přišly vážně nelogické. Jakž takž bych ještě snesla Katrín, ale takovou Líf,  tu jsem měla chuť praštit..

Za velký plus považuji:

- brilantně navozenou atmosféru na celém ostrově. Především pak při dění, odehrávající se v domě jsem vyloženě tajila dech a večer jsem se bála jít si pro pití :D 

- skvělé odhalení zápletky, které mělo do jisté míry přesah. Minimálně se po přečtení knihy nad tím vším zamyslíte..

Za minus považuji dvě hlavní věci:

-„díky“ občasným hluchým místům jsem se nebála až tak moc, jak jsem čekala (a doufala :D ). Myslím, že z daného námětu by se dalo vytřískat daleko víc mrazivých částí.

-ocenila bych, kdyby autorka konci knihy věnovala více stránek, přišel mi uspěchaný a já po dočtení cítila, že se mi nedostalo odpovědí na všechny mé otázky.

Takže když to shrnu – bavila mě část odehrávající se na ostrově, sympatický mi byl pes a psychiatr a VELMI mě překvapilo rozuzlení zápletky.

Mé hodnocení: 80 %

Autor: Yrsa Sigurdardóttir
Počet stran: 320 s.
Nakladatelství: Metafora
Datum vydání: 2015

Anotace: 

U ledového islandského fjordu leží vesnice duchů…

Když se tři mladí lidé z Reykjavíku rozhodnou, že koupí dům v opuštěné obci v pustých západních fjordech, netuší, co všechno je tam čeká. Co bude odhaleno a co probuzeno. Gardar, jeho žena Katrín a společná kamarádka Líf se chtějí pustit do renovace domu, ale brzy se začnou dít divné věci. Na podlaze se objevují mokré šlápoty, někdo trousí po pokojích mořské mušle, ozývají se podivné zvuky. Mobily se jim záhadně vybijí a loď pro ně má přijet až za několik dní. Jiná cesta z oněch mrazivých pustin nevede. Jsou tu úplně sami. Nebo ne?

V malém městečku na druhé straně fjordu vyšetřuje policistka Dagný spolu se svým kamarádem, psychiatrem Freyrem, sérii nepřirozených úmrtí. Stopa vede do zaprášených archivů s policejními složkami z minulého století. Jak by ale tehdejší zločiny mohly souviset s nedávným záhadným zmizením Freyrova malého syna? Záhady se vrší jedna na druhou a pomalu se začínají propojovat do řetězce děsivých událostí. Příšerná pravda musí být odhalena. 

Publikováno: 01. 03. 2017