Hannibal - Zrození

Celou sérii o Hannibalovi Lecterovi řadím k mým velice oblíbeným - ať už se jedná o to filmové či knižní zpracování. Na poslední díl série jsem se tedy moc těšila! 

O čem kniha je?

Hannibal - Zrození je v pořadí 4. vydaná kniha této série. Zde se autor zaměřuje na události, jež měly vliv na zrod Hannibala Lectera, který byl vlastně úplně obyčejný chlapec, který rozhodně neměl jednoduché dětství. Musel se ve velmi raném věku smířit se smrtí své rodiny a čelit hrůzám, které nemohl nijak ovlivnit, i když si z celého srdce nepřál nic jiného...

Jak se mi líbila?

Oproti ostatním dílům jsme se autorova standardu, na který jsme zvyklí, nedočkali a jak se říká "to nejlepší nakonec" v tomto případě tak úplně neplatí. Ani to vlastně není tak úplně možné. Čtvrtý díl se jednoduše nenese v duchu "Jsem génius a k večeři mi největší radost udělá pořádný kus lidského masa a sklenka Chianti." 

Pro fanoušky celé série je ale tento poslední díl nutností. Hlavně proto, abyste alespoň lehce nahlédli pod pokličku toho, co se muselo stát, aby se z malého chlapce, který nadevše miluje svou malou sestřičku, stal všemi obávaný kanibal Hannibal Lecter. Slovíčko lehce používám záměrně, jelikož to místy působilo spíše jako podívaná z rychlíku - na duši narušeného člověka a jeho touhu po pomstě se autor bohužel primárně nezaměřil a obě tyto roviny "nakousl" jen tak zlehka. Škoda, zrovna toto téma by si zasloužilo více než 250 stránek.

Jak jsem už zmiňovala na začátku, tento díl byl oproti ostatním dílům rozhodně slabší. Neurazí, nenadchne, ale stejně si ho přečtěte :D A i když se jedná o 4. díl, je jen na vás, v jakém pořadí sérii budete číst. Můžete buď začít tímto nebo si ho nechat na konec :)

Ve spolupráci s knihkupectvím KOSMAS.CZ.

Mé hodnocení: 70 %


Autor: Thomas Harris
Počet stran: 248 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
Čtvrtá kniha ze série o Hannibalu Lecterovi začíná na Litvě v roce 1941, kdy je budoucí lékař, vrah a kanibal ještě osmiletým chlapcem, který se spolu s rodiči a sestrou ukrývá před postupující válečnou frontou. Rodiče jsou zabiti a děti jakž takž přežívají, dokud jejich skrýš neobjeví pětice vyhladovělých dezertérů. Rozhodnou se, že dívku snědí, a malý Hannibal ji ubránit nedokáže. Od této chvíle si životem ponese trauma a zvrácenou zálibu v lidském mase, což se projeví, když po letech, to už studuje ve Francii medicínu, urazí místní řezník jeho tetu, mladý Hannibal ho za to vykuchá a pochutná si na jeho tučných tvářích. Poté se rozhodne vyhledat pět kanibalů, kteří mají na svědomí jeho sestru…
První vydání v USA činilo 1 500 000 výtisků.
V roce 2007 natočil Peter Webber podle knihy film. Hlavní roli si zahrál francouzský herec a model Gaspard Ulliel. Natáčelo se i v Praze v barrandovských studiích.

Publikováno: 16. 03. 2020