Mrazivá noc

Artemis Beam - vdovec, policista v důchodu a specialista na sériové vrahy. 

Andy da Vinci - mladší nadějný policista.

Spravedlivý vrah – jeho oběti jsou ti, kteří předsedali městskému soudu u případů, kdy byl jednoznačný pachatel osvobozen. U svých obětí nechává písmeno S.. 

Na začátku příběhu je Beam požádán Da Vincim, aby spolupracoval na případu Spravedlivého vraha, jelikož on je ten nejpovolanější, který může do vyšetřování vnést jasno. K ruce mu bude tým, jenž se skládá ze zapálené a detektivně nadané Nell Coreyové a staršího, avšak dobrého policisty Loopera. Řádění Spravedlivého vraha má několik důsledků:

paradoxně ve městě klesá kriminalita,

lidé mají strach jít předsedat k soudu.

Spravedlivý vrah žije v utkvělé představě, že koná dobro a svým jednáním přispívá k lepší společnosti. Nenechává za sebou žádné stopy, jedná jako profesionál. Počet jeho obětí nebezpečně rychle stoupá a Beam a jeho tým mají co dělat, aby ho dopadli dřív, než budou v ohrožení i oni sami.

Čtenář až do poslední stránky netuší, kdo je pachatel. Jediné, co Vám prozradím je to, že to opravdu, ale opravdu nebudete čekat! :O 

Mé hodnocení: 80 %

Autor: John Lutz
Počet stran: 400 s.
Nakladatelství: Domino
Datum vydání: 2009

Anotace:

New York paralyzuje strach ze sériového vraha, který se rozhodl naplnit vlastní zvrácenou představu spravedlnosti. Zabíjí rychle a tiše a na tělech svých obětí nechává podpis - červené písmeno S. Jeho oběti mají jedno společné - byly porotci v neslavně známých soudních procesech, v nichž byl vrah díky právnickým kličkám shledán nevinným. Netrvá dlouho a pachatel, jenž sám sobě říká Spravedlivý, drží celé město v šachu. A existuje jen jeden člověk, který ho dokáže odhalit a chytit. Legendární detektiv Artemis Beam proslul jako jeden z nejúspěšnějších pronásledovatelů sériových vrahů. Pak ho ale zasáhla kulka ozbrojeného lupiče a navíc šlápl na pár kuřích ok lidem ve vedení newyorské policie, takže nedobrovolný odchod do penze na sebe nenechal dlouho čekat. Teď se ale ukazuje, že by mohl být znovu užitečný - a pokud dopadne Spravedlivého, mohl by se vrátit k práci, kterou stále miluje. Počet mrtvých stoupá, právní systém kolabuje a Spravedlivý má pocit, že policisty přelstil. Jenže Artemis Beam už není policajtem, a proto se nemusí řídit žádnými pravidly…

Publikováno: 31. 10. 2016