Jana Eyrová

Konečně jsem si i já díky Nakladatelství Leda přečetla klasický příběh Jany Eyrové. 

A o čem kniha je?

Hlavní postava příběhu, Jana Eyrová, nemá zrovna lehké dětství. Je nucena vyrůstat v rodině, ve které ji všichni považují za přítěž a nedostátvá se jí jediného laskavého slova. Její teta ji doslova nenávidí. Později ale stráví několik let v sirotčinci, kde je mnohem spokojenější než u své tety. Přeci jen ale zatouží po něčem větším. Touží se osamostatnit a tak vyráží na panství v Thornfieldu, kde má působit jako vychovatelka. Ukazuje se, že právě to se jí stává osudným. Setkává se zde totiž s panem Rochesterem.

Jak se mi kniha líbila?

Jana Eyrová je jedna z těch knih, kde děj plyne pozvolna a čtenář se pomalu, pomaloučku zamilovává. Dle mého ne ani tak do pana Rochestra (toho bych osobně milovat nedokázala, jeho chování mi bylo proti srsti), ale do Jany. Ona je totiž jednou z nejzajímavějších knižních postav, s jakou jsem se za poslední dobu setkala. Sledovat životní cestu mladé Jany, která se nebojí říct co si myslí a co si přeje, byl skvělý zážitek. Svými charakterovými vlastnostmi celkem vybočuje z určitého standardu knižních hrdinek a bylo znát, že její osobnost je velmi výjimečná.

Plusy:

- Silná ženská hrdinka.

- Romantický příběh bez zbytečných klišé.

- Krásná obálka

Minusy:  

- Jana Eyrová je velmi popisné dílo zaměřené na detaily a četlo se mi celkem těžko a pomalu.

Člověk si může myslet, že příběh z 19. století nebude dostatečně atraktivní a tak často raději sáhne po nových knihách. Občas je ale fajn oprostit se od předsudků. I já jsem přemýšlela, zda si Janu Eyrovou vůbec chci přečíst - teď jsem ráda, že jsem vystoupila ze své komfortní zóny a vedle všech těch detektivek a thrillerů si přečetla klasiku.

Jana Eyrová je sice román, který už má svá léta, ale je velmi významným literárním dílem a má svým čtenářům co nabídnout i v dnešní době. TAKŽE pokud toužíte po romantickém příběhu bez plytkých vztahů, který není ani předvídavý, ani plný klišoidních scén a jste žena, mohu Janu Eyrovou vřele doporučit. Třeba právě tato kniha změní Váš pohled na klasickou literaturu :) 

Děkuji Nakladatelství LEDA za poskytnutí knihy k recenzi.

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Charlotte Brontëová
Počet stran: 568 s.
Nakladatelství: Leda
Datum vydání: 2018
Anotace:
Už půldruhého století fascinuje Jana Eyrová čtenářky i čtenáře a znalci si dodnes lámou hlavu, proč je tohle dílo tak oblíbené. Jak už to bývá u knih, které zůstávají stále živé, musí příběh obsahovat něco víc, než jen nečekané zvraty romantických epizod a dramatické prvky gotického románu. Čas odvál upjatost viktoriánské epochy a utišil skandálnost chování a názorů nevázané hrdinky, na jejíž obranu spisovatelka napsala: „Nepleťme si konvenci s morálkou!” Královna Viktorie byla ostatně knihou přímo nadšena.
Tajemství velké a široce oblíbené literatury se nedá definovat, ale něco nám generace nadšených čtenářů přece jen prozradí. Uvědomujeme si, že čteme smyšlený příběh, přitom ale cítíme, že hlas vypravěčky je podivuhodně skutečný, emoce jsou opravdové a události výbušné. Proto zápas nezdolné a statečné hrdinky s její nelidskou opatrovnicí, krutými podmínkami v internátní škole a s tuhým sociálním řádem působí tak mocně. Prozrazuje autorčinu vlastní zkušenost, prožitek šikanované dívky po ztrátě rodičů.
A nemějme autorce za zlé, že v jejím velkém epickém příběhu láska překoná krutá protivenství, nepřízeň osudu i tíhu strašného tajemství. 
„Myslíte si snad, pane Rochestere, že když jsem chudá, nenápadná a bezvýznamná, že nemám duši ani srdce?“

Publikováno: 23. 11. 2018