Píseň pro Issy Bradleyovou

O čem kniha je?

Příběh Písně pro Issy Bradleyovou popisuje osud jedné obyčejné mormonské rodiny, kterou otřásla tragédie. Je jich o jednoho méně. Náhle. Nečekaně. Jak se s tak nepředstavitelně bolestivou skutečností vyrovnat? Někdo si to nepřipouští, někoho naprosto pohltí smutek a pocit bezmoci, jiní čekají na zázrak.. 

Jak se mi líbila?

Skrze stránky čtenář sleduje velmi odlišné způsoby toho, jak se naši knižní hrdinové vyrovnávají s odchodem člena rodiny. Myslím, že to mnozí z Vás budete mít podobně jako já - některé tyto způsoby pochopíte a jiné prostě ne. Ale tak to je. Nikdo nikdy předem nemůžeme vědět, jak s námi smrt blízké osoby zatočí. Jak silní doopravdy jsme. Každý ale máme právo se se svou ztrátou vyrovnat po svém. Stejně jako naše postavy v knize. Děti věří na zázrak, dospělí nám fungují jako protipóly - jeden podléhá svým emocím, druhý jedná tak, jak se od něho čeká - chladně a racionálně. 

Zpracování takto citlivého námětu považuji v případě této knihy za velmi zdařilé a ačkoli ústředním tématem je smrt - nebojte se, příběh ve Vás nevyvolá pouhou instantní depresi. Autorka nehraje čtenáři na city s cílem ho rozesmutnit. Snaží se vyvolat i jiné emoce - něhu, naději, ale i vztek. Podobné téma můžeme nalézt v knize Vše, co jsme si nikdy neřekli. Píseň pro Issy Bradleyovou je přece jen v něčem jiná. Zde není obsaženo pouhé téma smrti, ale především téma smrt vs. víra. Což dodalo knize na zajímavosti a originalitě.

Jak se rodina plná víry a striktních pravidel dokáže vyrovnat s tragédií a zároveň zabránit tomu, aby tato událost nezapříčinila její rozpad?

Knihu vřele doporučuji. Všem. 

Ve spolupráci s KOSMAS.

Mé hodnocení: 90 %


Autor: Carys Bray
Počet stran: 392 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
Je podzim a v přírodě všechno umírá. Jacob má v pokoji mrtvého pavouka schouleného do klubíčka. A na dolní palandě leží schoulená máma, ale o tom se nesmí mluvit. Táta říká, že by to lidi nepochopili. Jacob umí udržet tajemství – sám jedno má: jakmile přijde na ta správná slova a najde v sobě dost víry, vykoná zázrak vzkříšení, takový, o jakých se vypráví v Bibli. Pak bude všechno zase jako dřív, Issy se vrátí, máma vstane, obleče se a udělá jim snídani. A všichni budou žít šťastně až do smrti. Pět členů rodiny Bradleyových se vyrovnává se ztrátou a krizí víry každý po svém. Ale každý někdy potřebuje zázrak.

Publikováno: 18. 02. 2019