My proti vám

Vítejte zpátky v Medvědíně!

Druhý díl naprosto předčil má očekávání a líbil se mi ještě více než ten první! 

PRÁSK. PRÁSK. PRÁSK.

Po dramatických událostech, kterým musel Medvědín čelit v prvním díle, nastává čas ukázat, zač jeho obyvatelé stojí.

Čas postavit se pravdě?

Čas přiznat své chyby?

Čas plnit si své sny?

Čas bojovat?

„Viděli jste někdy padnout město? To naše padlo. Budeme tvrdit, že násilí přišlo do Medvědína až v létě, ale bude to lež, už tu bylo. Občas je totiž tak jednoduché přimět lidi, aby se nenáviděli, až je nepochopitelné, že to někdy jde i jinak.“

O čem kniha je?

My proti vám svými událostmi navazuje na to, co se v Medvědíně odehrálo v prvním díle. Opět se vracíme na místo činu a čelíme vyhroceným vztahům na maloměstě, kde po dramatických událostech už nic není tak, jak bylo dřív. Vše dostává mnohem větší spád a vzájemné vztahy obyvatel jsou ještě více ničivé. Ukazuje se, jak moc je důležité přátelství ve chvílích, kdy vám nikdo nevěří a kdy vaše tajemství vyplyne na povrch aniž byste o to stáli. Backman nám ve druhém díle opět ukazuje, že v každém je to dobré i zlé a je jen na nás, co necháme zvítězit.

Jak se mi kniha líbila?

Já ani nevím, čím začít. Nechápu, jak to Backman dělá, ale zase to dokázal. Emocí, které ve mně příběh vyvolal, byla hromada – pocity smutku, naděje, zadostiučinění, hrdosti, soucitu, zuřivosti. A taky mi párkrát zlomil srdce.

„Je hrozně těžké vinit ji z toho, co se velmi brzy stane. Ale také hrozně, hrozně lehké.“

Neřekla bych, že My proti vám je vyloženě čtivá kniha – Backman to dal svým čtenářům jasně najevo už po první větě. Ne, vy ten příběh nebudete pouze číst. Backman vás totiž donutí ho s obyvateli Medvědína prožít. Budete se muset soustředit a každou větu pomalu vstřebávat. Někomu to může  místy připadat už „moc“, stejně jako tomu bylo u prvního dílu. Příliš myšlenek, emocí, událostí. Ale celé to v tomto případě působilo mnohem lépe než v prvním díle.

plusy:

- Výborná psychologie postav. Velmi snadno se do nich vcítíte a budete jim rozumět. Dokonce i těm "záporným".

- Příběh měl dramatický spád.

- Hluboké a krásné myšlenky.

- Dokonale popsané emoce a vztahy na maloměstě.

-  I kdybyste se sebevíc snažili, nenajdete v knize žádná hluchá místa. Prostě neexistují. 

minusy:

- Čtenář neměl příliš prostoru na to, aby vydechl. V příběhu se neustále dělo nějaké drama. 

„Tohle bylo vyprávění o zimních stadionech a o všech srdcích, která kolem nich tlučou. O lidech a sportu a o tom, jak se obojí občas vzájemně drží.“

Bude mi ještě dlouho trvat, než celý příběh v sobě zpracuji a vyrovnám se se všemi jeho událostmi. Na druhou stranu to je to, o čem Backman ve svých knihách píše - o životě, o tom jaký doopravdy je. Bez jakéhokoli idealizování. Kdybych měla říci pouhýma dvěma slovy, jaký byl příběh Medvědína napodruhé, bude to:

Silný. 

Opravdový.

Fredrik Backman je velmi lidským vypravěčem. A já potřebuji jeho další knihu. Hned.♥

Moc děkuji Nakladatelství HOST za poskytnutí knihy k recenzi.

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Fredrik Backman
Počet stran: 440 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2018
Anotace:
Je tak snadné přimět lidi k nenávisti, až je nepochopitelné, že se vůbec navzájem snášejí. Volné pokračování románu Medvědín.
Román My proti vám vypráví o měsících následujících po událostech, které otřásly Medvědínem v předešlé knize. Nejlepší kamarádky Maya a Ana tráví léto na odlehlém ostrově a snaží se nechat celý svět za sebou, ale nic nedopadne tak, jak doufaly. Řevnivost mezi Medvědínem a sousedním městem Hedem přerůstá v zuřivý boj o peníze, moc a přežití, který vypukne naplno ve chvíli, kdy se střetnou oba hokejové kluby. Zároveň vyjde na povrch tajemství jistého mladého hráče a celé město musí ukázat, zač vlastně stojí. Bude se říkat, že toho roku přišlo do Medvědína násilí, ale není to pravda. Násilí tam totiž už dávno bylo.
Román My proti vám empaticky popisuje ničivé lidské vztahy na malém městě. Je to vyprávění o oddanosti, přátelství a lásce, která se nebojí čelit ničemu.

Publikováno: 17. 10. 2018