Labyrint: Útěk

Nikdy bych nevěřila, že se stanu fanouškem sci-fi příběhů. Tuhle moji nově objevenou lásku odstartovala série Hunger Games. A myslím, že ji už nikdy žádný jiný dystopický svět nepřekoná :innocent: 

Hlavní postavou Labyrintu je šestnáctiletý Thomas, který se probouzí na neznámém místě, kam ho dovezl výtah. Místě, které obývají pouze chlapci. Zjišťuje, že nikdo z nich vlastně neví, kde jsou a proč tam jsou. Nikdo z nich si nepamatuje nic ze svých předešlých životů, dokonce ani své vlastní příjmení. Jedno vědí ale s jistotou – venku není bezpečno. Tam vychází pouze BĚŽCI, kteří mají za úkol proběhnout labyrintem a hledat cestu ven. Ano, tam venku je LABYRINT, ve kterém se pohybují děsivá stvoření. Běžci každý den probíhají labyrintem, aby našli cestu ven - tu se jim však za celé dva roky stále nepodařilo nalézt. Zbytek chlapců tráví většinu času na Placu, který je obklopen velkými zdmi, které se na noc uzavírají. Zdá se, že vše po Thomasově příjezdu proběhlo stejně jako vždy, ale hned druhý den jsou všichni vyděšení – výtahem totiž přijela dívka! První dívka, která má být zároveň také posledním příchozím.. Co se bude dít teď? Naleznou z labyrintu cestu ven?

Boj o život právě začíná..

JESTLI SE NEBOJÍŠ, 

NEJSI ČLOVĚK.

VŠECHNO SE ZMĚNÍ.

VZPOMEŇ SI. PŘEŽIJ. UTEČ.

Kniha je sice psaná v er formě, ale my se veškeré dění z Placu a Labyrintu dozvídáme z pohledu Thomase. Společně s ním se objevujete ve velkém neznámu a víte jen tolik informací, jako on, takže se do jeho situace dokážete lehce vžít. Budete cítit stejně jako Thomas neuvěřitelnou zvědavost, ale zároveň strach, jak celá situace dopadne. Ona nevědomost nutí čtenáře číst dál a dál, aby konečně zjistil, co se to tam děje a proč se to tak děje. Situace byly tak dokonale popsané, že mi při čtení v hlavě běžely reálné obrazy děje. Podle knihy je natočen také film, na který se už moc těším - doufám, že mě nezklame :) 

minusy:

- co mi trošku vadilo, bylo povaha Thomase. I když se jedná o hlavní postavu, občas mi lezl dost na nervy. Celkově jsem nenašla postavu, kterou bych si vyloženě oblíbila a fandila jí. Možná jen postava Chucka - ten na mě působil jako takový malý brácha, kterého toužíte ochraňovat. A taky vtipný Pánvička byl fajn.

- postavy v knize používali slang, na který jsem si dlouho nemohla zvyknout a který mi ze začátku docela vadil.

- co se týká konce příběhu - tak ten na mě působil příliš uspěchaně a chaoticky. Vůbec bych se nezlobila, kdyby ho autor "natáhl" a kniha měla o pár desítek stran více.  

plusy:

- nemám ráda filmové obálky, NAŠTĚSTÍ pod tou filmovou se schovávala původní a ta se mi líbí mnohem víc :)

- co bych ráda vyzdvihla, tak je absence "sladké romance", protože by mi do prostředí vytvořené Dashnerem vůbec neseděla.

- uvítala jsem změnu v podobě minimálního počtu žen (tím minimální myslím JEDNU a i to bylo až až) a ráda nahlédla do světa mužů, kteří situace neřeší natolik hystericky jako dámy :)

Kniha nabízí spoustu akce a napětí, takže můžu zaručit, že se nebudete nudit. Jako v životě, tak i zde naše knižní hrdiny neminou komplikované  mezilidské vztahy. Mezi desítkami chlapců a mužů vznikají nová přátelství i nepřátelství. Ale všichni, a to bez rozdílu, mají strach o svůj život. Někteří z nich přežijí, někteří ne a někteří budou svůj život dobrovolně obětovat pro dobro druhých. Příběh končí otevřeně - jelikož se jedná o trilogii, tak se to dalo očekávat :) Na další díly se moc těším a doufám, že si udrží přinejmenším stejnou úroveň, jako první díl.

Musím uznat, že kniha je opravdu chytrá, originální a úžasně propracovaná. Autor dokonale a uvěřitelně vykreslil charaktery postav. Nebezpečí a strach se dalo krájet, ale stále to bylo udržené v duchu YA, takže doporučuji jak mladším milovníkům fantasy, tak i náročnějším čtenářům. 

P. S. Chvílemi mi to připomínalo film Kostka

Mé hodnocení: 85 %


Autor: James Dashner 
Počet stran: 360 s.
Nakladatelství: Euromedia 
Datum vydání: 2014
Anotace:
Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit..

Publikováno: 27. 11. 2017