Hunger games: Aréna smrti

Světově známý příběh Hunger games zná snad každý – a já už nechtěla být mezi těmi, kteří jsou touto sérií nepolíbení :) Rozhodla jsem si pořídit první díl a konečně se seznámit s touto opěvovanou klasikou:) Byla jsem napnutá jak kšandy - přeci jenom, u vychvalovaných knih si člověk onu pomyslnou laťku svých očekávání nasadí hodně vysoko - a tak jsem jen tiše doufala, že nebudu zklamaná. A já vám po dočtení můžu s potěšením říct, že Hunger games M I L U J U

A o čem že Hladové hry jsou? 

V zemi Panem vládne krutý režim. V této zemi se nachází dvanáct krajů a každý rok je z každého z nich náhodně vylosován jeden chlapec a jedna dívka, kteří jsou povinni účastnit se tzv. Hladových her. Ty jsou vysílány jako televizní show a obyvatelé Panem se baví jejich každoročním sledováním. Vše by se mohlo zdáti v pořádku, pokud by však soutěžící nebyli nuceni zabít všechny své protivníky. Tyto hry mohou mít totiž pouze jednoho vítěze.

Hlavní hrdinkou příběhu je mladá Katniss, z jejíž pohledu je příběh vyprávěn. Katniss je odvážná, umí to s lukem a nadevše miluje svou sestru Prim. A tak, když je mladičká Prim vybrána jako ona dívka, která se má účastnit Hladových her za dvanáctý kraj – Katniss neváhá ani vteřinu a ihned se hlásí jako dobrovolnice, která půjde riskovat život místo své sestry!

V knize nelze nezaznamenat snahu autorky poukázat na silné sociální rozdíly, které v zemi panují. Na jedné straně poznáváme život ve dvanáctém kraji, kde obyvatelé žijí takřka ze dne na den, čelí nepředstavitelnému hladu a chudobě a aby přežili jsou nuceni potravu dokonce sami lovit. Na straně druhé je čtenářům popsán život v hlavním městě Kapitol, kde se Hladové hry odehrávají. Kapitol překypuje luxusem a bohatstvím. V Kapitolu je všeho dostatek - přepychově vybavené domy, nádherné oblečení a jídla kolik chcete.

Co chci vyzdvihnout především je hlavní hrdinka knihy, Katniss. Tak dokonale vykreslenou postavu jsem dlouho neviděla – díky skvělým vnitřním monologům zažijete perfektní náhled do jejího života, znáte její minulost, přítomnost, chápete její jednání a tušíte, jak se zachová v určitých situacích. 

I když jsem se rozhodla přečíst nejprve knihu a až poté mrknout na film – přesto mi neušlo, jaká herečka ztvárňuje roli Katniss. Tudíž jsem si do "filmu", který při četbě probíhal v mé hlavě, automaticky dosadila obličej oné herečky, což mi trochu vadilo :D I přes to musím uznat, že kniha Hunger games mě pohltila! Je to ten typ knížky, který byste zvládli přečíst na jeden zátah. Já jsem se musela vyloženě nutit ji odložit a jít konečně spát, abych ráno vstala do práce :)

I přes to, že se jedná o YA žánr - nemyslím si, že cílovou skupinou jsou pouze teenageři - knihu bych doporučila komukoliv :) Na své si přijde každý - budete svědky milostné romance a zároveň se budete bát o životy 24 soutěžících - ale nebojte, násilí je v knize popisováno v duchu žánru, takže nečekejte podrobné vylíčení vražd, ze kterého by se vám dělalo zle. Hunger games si prostě musíte přečíst! Stanete se svědky boje na život a na smrt, při kterém se vám bude tajit dech, protože přežít může jen jeden.

Jo a mimochodem - po zhlédnutí filmu jsem se opět utvrdila v tom, že kniha je prostě vždy lepší, než její filmové zpracování (s výjimkou Harryho Pottera samozřejmě, tam je to nerozhodně :D).

Jste také toho názoru? Nebo jste už zažili, že se vám filmové zpracování líbilo víc než samotná kniha? Určitě mi dejte vědět dolů do komentářů, budu se těšit na vaše odpovědi :)

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Suzanne Collins
Počet stran: 384 s.
Nakladatelství: Fragment 
Datum vydání: 2010

Anotace: 

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.


Publikováno: 07. 08. 2017