Oni nevědí, co činí

U této knihy mě nejvíce nalákala anotace a označení techno-thriller, což je velmi atraktivní pojmenování, pro mě doposud neznámého žánru. Především ale jde o psychologický román, na který jsem byla hodně zvědavá!

Příběh startuje ve Finsku v roce 1994. Joe, naše hlavní postava, si před životem v USA vybírá život ve Finsku. Poznává zde svou ženu Alinu a splodí syna Sama. Ovšem idylka nemá šťastného konce - se svou ženou se postupně odcizí a jejich vztah navíc neustojí jejich natolik odlišné kultury. Také v práci není spokojen a tak Joe odjíždí žít zpátky do USA.

Nová žena, dvě dcery a práce neurovědce - to je jeho nový život v USA.

Joe v rámci své nové práce provádí pokusy na zvířatech. To se nelíbí ekologickým aktivistům, jelikož vznikají protesty proti jeho činnosti. Má to snad nějakou souvislost i s jeho bývalým životem ve Finsku? Joe bude muset vynaložit velké úsilí, aby ochránil svou rodinu před výhrůžkami! A co s tím má společného jeho finský syn? A aby těch problémů nebylo málo - Joeova dcera se evidentně zaprodala technologické firmě.. 

Plusy

- Střídavé vyprávění z pohledu různých postav

- Probémy soudobého světa (terorismus, mediální vliv, citové odcizení a vliv moderní technologie)

- Detailní náhled do nitra postav a jejich myšlenkových pochodů

- Krásná obálka

Minusy 

- Absence napětí

- Náročnost - pro nás, kteří se nijak zvlášť nezajímají ani o technologie, ani o vědu

Jedná se o velmi náročnou knihu, která vyžaduje stoprocentní soustředění, takže období, ve kterém jsem ji dostala do rukou, nebylo to pravé ořechové (diplomka), tudíž jsem četla jen po večerech, kdy jsem potřebovala vyloženě nějakou jednoduchou a krátkou knihu, u které vypnu. Zde byl kámen úrazu – můj požadavek na knihu. Také jsem očekávala, že se bude jednat o thriller, kterých mám načteno poměrně velké množství a tedy jsem neočekávala, že by se tento od ostatních měl nějak lišit. Ale on se lišil. A to zcela zásadně. U této knihy čas ubíhal velmi pomalu. Prvních 100 stránek jsem stále čekala, že se příběh rozjede, že začne ta pravá akce, na kterou jsem u thrillerů zvyklá. Nakonec jsem si na styl vyprávění zvykla. 

Kniha je velmi, opravdu velmi propracovaná, postavy jsou po psychologické stránce dokonale vykresleny. Zaměřuje se na problematiku soudobého světa, obsahuje tématiku ochrany práv zvířat, reklamy a farmacie. Co mi nejvíce chybělo - více akce. S každou kapitolou jsem očekávala – tak a TEĎ začne mít děj určitě pořádný spád. Ten však nenastal.. bohužel, i to byl jeden z faktorů, proč jsem knihu četla celý měsíc. Tím však neříkám, že je kniha špatná, to rozhodně ne. Pokud toužíte po propracovaném psychologickém románu z blízké budoucnosti, který reprezentuje problémy dnešní moderní doby, je Oni nevědí, co činí pro vás to pravé. Takže zkuste a uvidíte :) 

Mé hodnocení: 65 %

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství LEDA.


Autor: Jussi Valtonen 
Počet stran: 488 s.
Nakladatelství: Leda 
Datum vydání: 2018
Anotace:
Úspěšný neurovědec Joe Chayefski je muž s mnoha problémy, a to nejen takovými, které občas sami zažíváme, ale i mnohem méně obvyklými. Jeho žena je zahlcena prací, dcera tráví většinu času se smartphonem nejnovější generace a kdosi neznámý začal obtěžovat rodinu protesty proti Joeovým laboratorním pokusům na zvířatech. Nějak to pravděpodobně souvisí také s jeho bývalou ženou, která žije ve Finsku, a jejich synem. Ve snaze bránit svoji novou, americkou rodinu před násilím a svou dceru před zneužíváním bezohlednou technologickou firmou je Joe donucen přehodnotit své postoje a podniknout drastické kroky, aby zachránil ty, které miluje.
Valtonenův velký společenský román, který se z větší části odehrává v blízké budoucnosti, přináší vypjaté psychologické drama, jehož některé pasáže spadají do žánru techno-thrilleru nebo dokonce techno-hororu. Role zločinců přísluší bezskrupulózním technologickým firmám, mediálním monopolům, farmaceutickému průmyslu a teroristickým buňkám. Hlavní postavy románu pronásleduje neklid a nespokojenost se současným světem, citové odcizení i vzájemné neporozumění mezi evropskou a americkou kulturou. Ze všeho nejvíc ale trpí nezamýšlenými důsledky svých vlastních činů v komplikovaném globálním prostředí. 
Vyplatí se přečíst pozorně těch několik set stran? V tomto případě ano. Valtonenovy postavy – především sám Joe, jeho bývalá manželka Alina a jejich syn Samuel – jsou komplikované, plasticky zobrazené osobnosti, usilující o život v pravdě a současně podléhající klamným iluzím. Na povrch se dostávají staré, hluboké problémy, ale také ještě znepokojivější otázky, které souvisejí se zneužíváním digitálních technologií a psychofarmak. Budoucnost, kterou román zachycuje, se totiž už začala dít, třebaže kniha dramatičnost jejích projevů zatím daleko překonává. 

Publikováno: 10. 04. 2018