Červený drak

Hannibal Lecter? Toho zná přece každý! Ať už z knih nebo z filmů. Geniální psychiatr a kanibal, který má na svědomí několik obětí. Argo mi udělalo obrovskou radost, že se rozhodlo tuto sérii vydat v novém kabátě - protože vypadá daleko líp než ten původní, no uznejte sami - viz. následující obrázek :)

O čem kniha je?

Hlavní postava Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích, je to nenápadný, uzavřený člověk a tak trochu šílenec. Zavraždil už několik rodin a rozhodně s tím nehodlá přestat. Je totiž přesvědčený, že on sám není Francis Dolarhyde, nýbrž Červený drak z obrazu Williama Blakea..

Do vyšetřování jeho zrůdných činů se však zapojuje Will Graham, naše druhá hlavní postava, který má neuvěřitelnou představivost a schopnost dostat se do mysli sadistických jedinců. A jeho cíl je jasný - dostat Francise tam, kam patří - za mříže!

Jak se mi kniha líbila?

Tahle kniha je skvost a naprostá klasika! Ačkoli jsem film viděla snad milionkrát, ke knize jsem se díky knihkupectví Kosmas dostala až teď. Děj knihy je  takřka identický jako ve filmu - Will je stejně zapálený do vyšetřování, Francis stejně posedlý, jen Reba na mě v knize působila trochu jinak, než jak ji známe ve filmové podobě :) I tak se ale pár nových situací a informací v knize přeci jen objevuje, především pak co se týče Francisové minulosti. Je fakt, že tím, že filmovou podobu znám opravdu podrobně, bylo při čtení o to složitější se od filmu odpoutat a tak se mi stejně při četbě tam někde na pozadí vlastně promítal celý film :D Ale i přes to jsem si knihu moc užila a už se nemůžu dočkat, až vyjde Mlčení jehňátek, kde Dr. Lecter dostane mnohem více prostoru!

Červený drak patří k těm příběhům, kdy vám je hlavního antihrdiny vlastně líto, chtěli byste ho chytit za ruku a říct mu, že ho do jisté míry chápete, opravdu chápete a mrzí vás, co všechno si musel prožít. Na druhou stranu jsou jeho činy neomluvitelné.. 

Co napsat závěrem? Za mě je Červený drak velice dobře napsaná kniha, s propracovanou psychologií postav, skvělou atmosférou a parádním závěrem! Oblíbíte si snad všechny postavy a pokud neznáte film, tak ho doporučuji zhlédnout až po knize :) Navíc nemáte-li rádi brutální až nechutné popisy vražd - tady se jich nedočkáte, autor popsal jen to nejnutnější, za což jsem vlastně ráda, ačkoli mi takové scény zase až tak nevadí. Celé to díky tomu vyznělo uvěřitelně. 

Ve spolupráci s KOSMAS.

Mé hodnocení: 100 %

Autor: Thomas Harris
Počet stran: 356 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
První kniha (1981) ze čtyřdílné série o Hannibalu Lecterovi. Francis Dolarhyde pracuje ve filmových laboratořích a na své okolí působí jako veskrze pracovitý a uzavřený člověk. Francis je však fyzicky poznamenaný šílenec. Cílevědomě si vybírá šťastné rodiny, které pak brutálně, promyšleně a beze stop vyvraždí. Zohavená těla mrtvol mu slouží k rituálně mystickým účelům. Žije totiž v představě, že je Červený drak z obrazu Williama Blakea. Sadismus vyšinutého masového vraha šokuje a děsí veřejnost. Podaří se bývalému detektivovi FBI Willu Grahamovi zabránit mimořádně nebezpečnému muži v jeho násilných činech? Sám se však na to necítí, a aby se dokázal do vrahovi mysli vžít, vydává se za Hannibalem Lecterem, kanibalem, který jeho samotného před lety málem připravil o život. 
V roce 2002 natočil Brett Ratner úspěšnou filmovou adaptaci s Anthonym Hopkinsem v roli Hannibala Lectera a Edwardem Nortonem v roli Willa Grahama.

Publikováno: 17. 09. 2019