Naposledy se ohlédni

Naposledy se ohlédni - kniha, která si rozhodně zaslouží pozornost čtenářů a o které už teď vím, že ji zařadím na seznam Nejlepších knih roku 2018!

O čem kniha je?

Celý příběh se točí kolem Billie, matky a manželky, která před rokem zmizela v horách, ale její tělo se nikdy nenašlo.. Nyní má být prohlášena za mrtvou, ale její dcera, Olive, je po určitých událostech na pochybách, zda je její matka opravdu mrtvá..

Olive je středoškolačka, která upřednostňuje hledání pravdy o své matce před školními povinnostmi. Johnatan, manžel Billie, utápí svůj smutek v alkoholu. Netrápí ho "pouhé" zmizení jeho manželky, finanční problémy a problematická dospívající dcera, ale také nové informace o jeho ženě. Čím dál častěji si musí klást otázku, zda ji vůbec doopravdy znal..

A jak se mi líbila?

Čtenář si spolu s hlavními hrdiny bude klást ty samé otázky – doopravdy Billie zemřela? Unesl ji někdo? Nebo snad svou rodinu opustila záměrně?  Autorka čtenáře nechává v blažené nevědomosti po většinu knihy. Podsouvá jim určité možnosti toho, jak to celé mohlo být a čtenář si na základě toho utváříte své vlastní scénáře. Šokující odhalení si autorka nechala až na samotný závěr. Ten na mě působil věrohodně a ještě dlouho po dočtení jsem nad ním přemýšlela..

plusy:

- Dooprady velice čtivá kniha.

- Uvěřitelný příběh, který vás zasáhne.

- Autorka dokázala vytvořit tak hustou atmosféru a napětí, které cítíte po celou dobu četby. 

- Propracovaná psychologie postav – především Billie, i když tam sama za sebe vystupuje minimálně – přes vzpomínky Olive a Johnatana budete mít pocit, stejně jako oni, že ji znáte dokonale.

- Kapitoly jsou sice delší, ale velkým plusem je střídavé vyprávění našich hlavních postav. 

Zatímco jednotlivé plusy bych mohla vyjmenovávat do nekonečna, minusy mě nenapadají žádné. Měla jsem velký problém knížku odložit a jít spát, neustále jsem nad příběhem přemýšlela a neuvěřitelně mě zajímalo, jak to celé dopadne. Osud celé rodiny mi nebyl lhostejný a přesně tak to má v knihách být – čtenář se má do příběhu nechat vtáhnout a vše prožívat se svými knižními hrdiny. 

Naposledy se ohlédni je tajemný rodinný příběh o odpuštění a o tom, že nikdy nemůžeme o nikom prohlásit, že ho doopravdy známe. Doporučuji všem, kteří si chtějí přečíst knihu, která nabídne jak mírné napětí, tak i hlubší zamyšlení nad životem. Něco ve vás zanechá. A já vám garantuju, že si ho užijete tak moc, jako já.

Mé hodnocení: 100 %

Děkuji Nakladatelství LEDA za poskytnutí knihy k recenzi.

Autor: Janelle Brown
Počet stran:  454 s.
Nakladatelství: Leda
Datum vydání: 2018
Anotace:
Před rokem se Billie Flanaganová vydala sama na horskou túru – a od té doby ji nikdo nespatřil. Záchranáři našli jen její rozbitý mobil a jednu pohorku, tělo ale ne. Manžela a dospívající dceru tragédie těžce zasáhne – Jonathan hledá útěchu v občasném pití, Olive se propadá do osamělosti a pronásledují ji podivné vidiny a halucinace, jako by její matka byla stále naživu. Její otec má o trápení víc… a vtom náhodou narazí na tajemství z minulosti, které před ním Billie dokázala skrýt. Jeho představy o vlastní ženě se zhroutí. Nakolik ji doopravdy znal? Kdo vlastně Billie Flanaganová byla?
Olive se spolu s otcem snaží vypátrat pravdu, a to nejenom o Billie, ale také o sobě samých. Láska je někdy opravdu slepá a to, co nechceme vidět, prostě nevidíme. Zamysleli jsme se někdy nad rozdílem mezi dojmem, který jsme si utvořili o člověku, kterého milujeme, a tím, jaký ve skutečnosti je?

Publikováno: 22. 10. 2018