Hledání Aljašky

"Co je to sakra okamžik, nic není okamžité. Instantní rýže trvá pět minut, instantní pudink hodinu. Pochybuju, že okamžik oslepující bolesti někdo vnímá jako okamžik."

Projížděla jsem si fotky v počítači a narazila na můj oblíbený citát z knihy Hledání Aljašky – a v tom jsem si to uvědomila - JAK jsem jen mohla zapomenout napsat recenzi o mé milované Aljašce?

Kniha Hledání Aljašky je rozdělena na dvě části – PŘED a PO. Na počátku knihy se Miles rozhodne udělat důležitý krok ve svém dosavadním životě – odstěhuje se z Floridy, kde bydlí s rodiči a kde nemá žádné kamarády. Jeho novým domovem se stává internátní škola Culver Creek. Zde začíná jeho život nabírat zcela jiný směr. Poprvé v životě se cítí jako důležitý člen party, poprvé se zamiluje, poprvé začíná konečně žít. Konečně poznává svůj smysl života (o jehož hledání vlastně celá kniha je). Společně se se svými novými přáteli poflakují, zažívají dobrodružství a nakonec se budou muset vyrovnat se skutečností, že už nic nebude jako dřív.

Miles – nikdy neměl příliš kamarádů, rád čte životopisy a umí zpaměti poslední slova slavných osobností. Odjíždí na novou školu hledat „velké Možná“.

Potkává Chipa – nový spolubydlící Milese, který se stává jeho nejlepším přítelem.

Aljaška - nezkrotná, krásná, sexy a chytrá slečna, do které se nelze nezamilovat. První opravdová láska Milese.

"Proto vím, že mi odpouští, stejně jako já odpouštím jí. Poslední slova Thomase Edisona zněla: „Je tam velice krásně." Nevím, kde je to tam, ale věřím, že to někde je, a doufám, že je tam krásně."

Cítím potřebu zmínit tituly Příliš mnoho Kateřin a Papírová města, které jsem od Johna Greena četla – ty považuji za méně povedené. Ovšem Hledání Aljašky, jeho prvotina, mi učarovala. Milovala jsem každé slovo, i přes to, že je to spíše četba pro mládež. John Green má v této knize opravdu spoustu zajímavých myšlenek (po dočtení jsem litovala, že jsem si je všechny nepsala někam na papír), a i přes to, že je to už delší dobu, co jsem hledala Aljašku, dodnes mám na paměti, jak moc mě tato kniha zasáhla, dojala. Myslím, že se do ní zamiluje každý.

“Vy všichni kouříte, protože vám to chutná. Já kouřím, abych umřela.”

Mé hodnocení: 90 %

Autor: John Green
Počet stran: 256 s.
Nakladatelství: Knižní klub
Datum vydání: 2013

Anotace: 

Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat „velké Možná“, je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající. 

Publikováno: 16. 01. 2017