Velký Gatsby

Velký Gatsby. Nesmrtelná klasika, která letos vychází poprvé v ilustrovaném vydání u Nakladatelství LEDA. A jelikož jsem nikdy neviděla film, ani nečetla knihu, uznala jsem za vhodné to konečně napravit.

O čem kniha je?

Příběh se odehrává ve 20. letech 20. století a je vyprávěn očima Nicka, který přijíždí do New Yorku. Ústřední děj se točí kolem luxusu, povrchní smetánky, peněz a nezapomenutelných párty u Gatsbyho. A také kolem samotného Gatsbyho, který všechny okolo fascinuje..

Velký Gatsby je kniha o životě.

O New Yorku.

O americkém snu.

O lžích a falši.

Ale také o tom, že bohatství není vše, když Vám chybí láska. Příběh dokonale reflektuje atmosféru chladného New Yorku a ztracené generace oné doby. 

Jak se mi líbila?

Nejvíc nadšená jsem ze samotného zpracování knihy! Osobité ilustrace dodávají knize přímo kouzelnou atmosféru. Miluju, když má kniha nejen krásný obsah, ale když si dá někdo tu práci i s tím okolo - třeba právě grafickým zpracováním. Co bych chtěla dále vyzdvihnout je postava samotného Gatsbyho. Gatsby je velmi zajímavá a záhadná bytost, na níž čtenář pozoruje, jak se na člověku může podepsat válka.

Kniha se mi ale nečetla příliš snadno. Možná mi nesedl překlad, možná styl vyprávění. Nečekejte totiž žádný dramatický příběh, kde jedna akce střídá druhou. Docela trvá, než se v knize pohnete z místa. Teď to možná zní, že se mi vlastně nelíbila - to však nemohu říct. Cítím ale, že bych si knížku potřebovala přečíst ještě jednou, tak snad bude co nejdříve čas na nějaký ten re-reading.

plusy:

- Nádherné zpracování - krásné ilustrace, přebal i samotná obálka - naprosté skvosty!

- Nejedná se o žádný prvoplánový romantický příběh - naopak čtenář musí číst pozorně a vnímat to, co je ukryto mezi řádky.

- Samotný Gatsby. Velmi zajímavá literární postava!

minusy:

- Dlouho mi trvalo zvyknout si na tempo knihy, které nebylo nijak závratné.  

"Tak se potácíme kupředu, jako lodě proti proudu, bez přestání odnášeni zpět do minulosti."

Myslím, že Velký Gatsby je ten typ knihy, na kterém si každý najde to svoje. Nepochybuji, že až si ji přečtu příště, objevím v ní zase něco nového, kouzelného. A věřím, že po dalším přečtení se mi bude líbit ještě víc. Tohle je prostě klasika, kterou by si měl přečíst každý. 


Ve spolupráci s Nakladatelství LEDA, kterému tímto děkuji za poskytnutí recenzního výtisku.

Mé hodnocení: 85 %Autor:  Francis Scott Fitzgerald
Počet stran: 258 s.
Nakladatelství: LEDA
Datum vydání: 2018
Anotace:
Velký Gatsby byl mnohokrát prohlášen za největší a nejkrásnější milostný román všech dob, podobně úchvatný jako Romeo a Julie. Je ho však možné číst i úplně jinak – jako nezvykle pojatou detektivku, jako zobrazení divoké „jazzové“ podoby amerického snu, jako mafiánský příběh, román o dospívání, podobenství o nespravedlnosti života a světa, možná i jako pohádku o neposlušné holčičce – podle čtenářské zkušenosti, povahy, věku nebo nálady. Existuje něco jako poselství románu? Aby naplnil svůj sen, rozdává se Jay Gatsby citově i hmotně až za hranici možného – a jeho bezmezná touha přivolá tragické ztroskotání.

Publikováno: 21. 12. 2018