Starý jako čas sám

Po delší době tu pro vás mám tip na jeden kouzelný příběh, který určitě všichni moc dobře znáte - Krásku a zvíře. Tentokrát ale nejde o příběh zcela takový, jaký ho znáte. Liz Braswell nám totiž naservírovala svůj další retelling (převyprávění) známého příběhu a on tak dostává úplně jiný rozměr :)

O čem kniha je?

Hlavní hrdinka Belle žije se svým otcem, který je celý její svět. Není tedy divu, že se obětuje a místo něho se dobrovolně stane vězeňkyní na hradě hrozivého Zvířete, kde po čase zjistí, že to právě její matka kdysi proklela jak Zvíře, tak i celý jeho hrad...

Jak se mi kniha líbila?

V příběhu se střídají dvě časové linie:

jedna z pohledu Belle, odehrávající se v přítomnosti

a druhá z pohledu Mauriceho a Rosalind odehrávající se v minulosti.

Díky těmto odlišným pohledům je celý příběh mnohem více čitelný a srozumitelný :)

Musím ale přiznat, že v úvodu jsem se lehce ztrácela, hlavně proto, že mi chvíli trvalo, než jsem pochopila, že se zde střídá přítomnost s minulostí, jelikož to v knize nebylo nijak jasně graficky označeno. Ale po pár stránkách jsem se už v dění orientovala úplně v pohodě :)

Příběh měl skvělé tempo, originální zápletku a velmi rychle a snadno se četl. K samotnému ději - čekala jsem, že dostanu úplně nový příběh, takže škoda, že část děje byla takřka úplně stejná, jak ji známe. Co mě ale hoodně překvapilo, byl závěr příběhu! Nechci spoilerovat, tak řeknu pouze to, že takový konec jsem vážně nečekala :O

Kdybych to měla shrnout, tak Starý jako čas sám je krásný pohádkový, romantický a magický příběh, který si pro své čtenáře připravil několik překvapení a to především v podobě děsivých a dramatických scén :O Vlastně to bylo místy opravdu strašidelný, což mě neskutečně bavilo! :) Pokud máte rádi Krásku a zvíře, tak si tohle určitě musíte přečíst! Škoda jen, že je v knize tolik překlepů, kazilo to trochu dojem..

P.S. Od autorky už můžete znát knihu Část tvého světa, která je součástí série a je retellingem na Malou mořskou vílu. Ta se mi šíleně líbila a mám-li srovnávat, tak Část tvého světa je u mě jednoznačně stále number one! :)

P.S. 2 Celá série má naprosto úžasné obálky!

Ve spolupráci s knižním e-shopem Megaknihy.cz :) 

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Liz Braswell
Počet stran: 408 s.
Nakladatelství: Egmont 
Datum vydání: 2019
Anotace:
Belle ztratila svou matku, když byla ještě malá. Žije jen s otcem v chudém provinčním městečku, ze kterého touží uniknout a objevovat svět. Pak se Belle stane zajatkyní hrozivého a zlostného Zvířete a všechny ostatní starosti musí odsunout stranou. Na hradě Zvířete se Belle dotkne očarované růže a mysl jí zaplaví obrazy matky, o které si myslela, že ji už nikdy nespatří. Ještě podivnější však je, že v těch vidinách je matka krásnou čarodějkou, která zakleje Zvíře i jeho hrad.

Publikováno: 29. 10. 2020