Zrádné mlhy

Od Katherine Arden můžete znát už její úspěšnou fantasy sérii Trilogie zimní noci :) A i v případě její novinky Zrádné mlhy se držela žánru fantasy, jen tam navíc přidala špetku děsu v podobě ztracených dětí, záhadné farmy a strašáků v obilí. A to je něco pro mě :)

O čem kniha je?

Jedenáctiletá Ollie se dostane ke knize ukrývající mrazivý příběh o "usměvavém muži", který ji naprosto pohltí. Jedná se ale opravdu pouze o fikci, nebo se příběh zakládá na skutečných událostech? Oliie je čím dál víc a víc přesvědčená o tom, že se příběh opravdu stal. A že "usměvavý muž" skutečně existuje.

Jak se mi líbila?

Pro tuhle knížku mě hned po dočtení napadl jasný titulek - "Halloweenské čtení pro strašpytli" :)

Já horory zbožňuju, a na těch pro děti si taky dost ulítávám. No a jakožto věrná fanynka R. L. Stinea jsem zvyklá, že se u těch jeho pokaždé fakt pořádně vyděsím. Tudíž mě docela mrzí, že se to téhle novince nepovedlo ani jednou :( Takže pokud jste už tak moc otrkaní jako já a chcete si přečíst děsivý příběh, tak tahle knížka vás po této stránce rozhodně plně neuspokojí. Ovšem pokud si chcete přečíst lehce strašidelný a zároveň krásný příběh o dětském přátelství a o tom, že člověk nikdy nikdy nikdy nemá soudit druhé jen na základě předsudků, bude to pro vás to pravé :)

Cílovka je zde naprosto jasná - mladší čtenáři, ideálně ve věku 10 - 12 let. Jak styl psaní, tak i samotný děj je této věkové skupině plně přizpůsobený. Navíc v sobě ukrývá i krásné poselství :)

P.S. Zrádné mlhy je první díl z plánované série Malá místa. Ovšem tento příběh nemá otevřený konec, takže předpokládám, že na sebe nebudou nijak navazovat.

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 60 %


Autor: Katherine Arden
Počet stran: 206 s.
Nakladatelství: Drobek
Datum vydání: 2021
Anotace:
Po tragické ztrátě nachází jedenáctiletá Ollie útěchu pouze v knihách. Když tedy v lese potká šílenou ženu, která se chystá hodit jednu do vody, o ničem nepřemýšlí. Vytrhne jí knihu z ruky a utíká pryč. V deskách útlého svazku nachází mrazivý příběh o dívce Beth, dvou bratrech, kteří se do ní zamilovali, a podivné dohodě, kterou uzavřeli s „usměvavým mužem“, děsivým přízrakem, který člověku splní ta nejtajnější přání, ale žádá oplátkou nejvyšší cenu.
Ollie příběh fascinuje. Následujícího dne vyráží na školní výlet na místní farmu, což je místo s vlastní děsivou historií. Tam narazí na hroby lidí, o kterých četla v knize. Je možné, že je příběh o usměvavém muži skutečný?
Ollie nemá moc času na úvahy – po cestě zpět se autobus porouchá a uvízne na kraji lesa, z kterého stoupá mlha. Učitel se musí vydat zpět na farmu pro pomoc a děti tak zůstávají v houstnoucí mlze jen s podivným řidičem. Ten dětem naznačuje, že by měly z autobusu utéct, než se úplně setmí. Na Olliiných rozbitých digitálních hodinkách se navíc rozsvítí děsivá zpráva: BĚŽ.

Publikováno: 21. 05. 2021