Prokletý rok

Prokletý rok byl v jednu dobu vidět a opěvován napříč celým Instagramem a já jsem samo sebou nechtěla být pozadu a rozhodla se dát mu šanci :)

O čem kniha je?

Hlavní hrdinka Tierney žije ve zvláštním světě - nejen že jsou v něm ženy brány jako pouhý "nástroj" pro uspokojení můžu a plození dětí, ale každá dívka si v 16 letech musí projít "prokletým rokem", při kterém je vyhnána z města a po celý rok musí žít v lesích a zbavit se své temné magie, aby se mohla vrátit do zpět domů "očištěná".

Jak se mi kniha líbila?

Příběh Tierney mě asi po 70 stránkách příliš nezaujal a tak jsem ho asi na měsíc odložila. Nedávno jsem se ale rozhodla dát mu ještě šanci a děly se divy! Příběh mě neuvěřitelně vtáhl a jelikož je jeho cílovou skupinou mládež (ačkoli podle mě byl pro tuto cílovku místy až příliš drsný), tak se i snadno a velmi rychle četl. Autorka svým čtenářům představila velmi krutý ale originální svět, ve kterém nechybělo napětí, které bylo v některých pasážích velmi intenzivní. Samozřejmě, je to kniha pro mládež, takže tu nechyběla ani romantická linka a já našemu knižnímu páru vyloženě fandila! Nebyla totiž nijak výrazná a přeslazená, jak tomu u YA knih bývá zvykem. Vedle občasné zamilovanosti je příběh ale plný násilí, drsných scén a boje o život. Takže pokud se na knihu chystáte, nečekejte nic optimistického, příběh je to velmi krutý s ponurou atmosférou.

Prokletý rok vážně moc doporučuji a sama jsem ráda, že jsem knize dala ještě jednu šanci! Přesvědčila mě, že si to skvělé hodnocení zaslouží! Má originální námět, je plná magie a napětí a navíc má nádhernou obálku :)

Jestli se vám líbily Hunger Games, mohl by se vám líbit i Prokletý rok :)

Mé hodnocení: 90 %

Autor: Kim Liggett
Počet stran: 344 s.
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 2020
Anotace:
Dívkám ve vesnici se tvrdí, že mají moc vyrvat spořádané muže z náruče jejich manželek. Proto jsou v šestnáctém roce života vyhnány do divočiny, kde se musí od této magie očistit – ne všechny se však vrátí. Tierney Jamesová sní o společnosti, kde mají ženy větší hodnotu než kus masa. Ale jak se blíží její vlastní prokletý rok, zjišťuje, že hrozba nečíhá jen v lesích. Nebezpečí se skrývá v nitru samotných dívek.

Publikováno: 04. 06. 2020