Tvář vody

Tak zvláštní, romantický a zároveň magický...

Stěžejní postavou celého děje je Elisa. Elisa pracuje jako uklízečka ve výzkumném středisku společně se svou blízkou přítelkyní Zeldou. Při jedné z mnoha nočních směn společně objeví tajný subjekt, který byl nalezen v amazonských pralesích a následně dovezen k nim do střediska. Elisa je záhadným tvorem natolik fascinována, že jí to nutí se za ním noc co noc vracet a s každou návštěvou jakoby se mezi nimi vytvářelo pouto či dokonce i něco víc.. Je to ale možné? Dokáže ten prazváštní tvor cítit něco tak čistého jako je láska?

"Tvor slyší hudbu, ale také ji cítí a odráží. V tomto odrazu Elisa slyší a cítí hudbu jako nikdy předtím."

Elisa je němá a není tedy překvapením, že žije celkem osamělý život. Naše hlavní hrdinka je citlivá, něžná a zranitelná bytost, které však nechybí odvaha bojovat za své štěstí. Nemá mnoho přátel, ale jak je známo - nezáleží na kvantitě, ale na kvalitě - což nám tento příběh jedině potvrzuje. Od okamžiku kdy se Elisa setkává s tvorem, se její myšlenky stáčí jen a jen k němu. Tato božská bytost.. Není na tom vlastně stejně jako ona? Tak osamělý..

"Jeho světlo pohasíná a Elisa si už bez něj nedokáže vodu představit." 

Tvář vody je netradičním romantickým příběhem s hororovými prvky. Romantická linie je vykreslena na pozadí tragických událostí, které, ať už je člověk silný jak chce, s člověkem nenávratně zamávají a po kterých už nikdy nic nemůže být jako dřív. A v dějišti temných událostí se stáváme svědky budování vztahu a lásky, která přichází beze slov, je opravdová, upřímná a bezpodmínečná. 

plusy

- Netradiční postava vodního netvora, jehož autoři vykreslili způsobem, že jsem si ho dokázala dokonale představit.

- Silný příběh.

- Skvěle postavy.

- Dokonalá hra s emocemi čtenáře, během četby se jich u mě vystřídalo hned několik. 

minusy

- Z počátku jsem byla zmatená z neustálého přeskakování z jedné postavy ke druhé a pár desítek stránek mi trvalo, než jsem se zorientovala a umožnila příběhu, aby mě do sebe naplno vtáhl. 

Celkově události kolem božského tvora mě naprosto pohltily, společně s Elisou jsem v jedné chvíli prožívala pocity zamilovanosti a hned na to také strach, že o svou lásku přijde. Elisa je pro mě hrdinkou celého příběhu. Nicméně nebyla jediná z postav příběhu, která prokázala svůj charakter v tom správném světle. Na druhé straně mě ani příběh plukovníka Stricklanda nenechával chladnou. Okolo jeho postavy bylo natolik negativní energie, že jsem trnula a čekala kdy vybuchne a začne kolem sebe kopat. A já ho upřímně nenáviděla.

Je až neuvěřitelné, kolik emocí ve mně tento příběh dokázal vzbudit. Celkově ten kontrast Elisy a Stricklanda bylo zajímavé pozorovat. Také tempo knihy mělo zajímavou linii - pomalý rozjezd vytřídaly vyhrocené situace, jež následně utichly, aby mohl nastoupit dramatický závěr. A konec.. Zpočátku jsem s ním nebyla příliš spokojená a měla jsem ho dlouho v hlavě, až jsem se s ním nakonec smířila :)

Tvář vody je kouzelný (a to doslova) příběh o lásce, přátelství, ale také o divech přírody a jak odlišné mají různí lidé představy o tom, jak mohou s dary přírody nakládat..

Mé hodnocení: 85 %

Za poskytnutí e-knihy k recenzi mockrát děkuji nakladatelství HOST!
Autor:  Guillermo del Toro, Daniel Kraus
Počet stran: 384 s.
Nakladatelství: Host 
Datum vydání: 2018
Anotace:
Příběh jako z jiného světa zasazený do Ameriky šedesátých let a odehrávající se na pozadí studené války.
Elisa žije osamělý život v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jedinou radostí pro ni je, když si před noční směnou vybírá, jaké střevíčky na podpatcích si obuje. Ale poté, co s kolegyní Zeldou odhalí utajovaný vládní experiment, se její dosavadní život navždy změní.
Tvář vody je neobvyklý a křehký příběh o lásce, svobodě, sebeúctě a rovnováze v přírodě, který zpracovali dva umělci ve dvou různých médiích.
Tvář vody ve filmovém zpracování obdržena dva Zlaté glóby – za režii Guillerma del Tora a hudbu Alexandra Desplata. Premiéra filmu v českých kinech je naplánovaná na 15. února 2018

Publikováno: 01. 03. 2018