Divergence

Miluju Hunger Games a když jsem si přečetla pár recenzí na Divergenci a ve všech ji přirovnávali k HG, bylo naprosto jasné, že si tuto sérii prostě MUSÍM přečíst. Tento dystopický svět, do kterého nás Rothová přenesla, nabízí pohled do budoucnosti Chicaga, které je rozdělené do pěti frakcí:

1. Odevzdaní, kteří jsou nesobečtí a pomáhají ostatním lidem.

2. Neohrožení, jejichž náplní dne je pilovat fyzičku a chránit město.

3. Sečtělí, kteří všechno vědí.

4. Upřímní, kteří ctí pravdu a odsuzují lež.

5. Mírumilovní, kteří odmítají válku a chtějí žít v míru.

Každý, kdo dosáhne 16. roku života, si musí vybrat, do které z těchto frakcí oficiálně vstoupí s vidinou, že v ní stráví zbytek života. 

Beatrice, hlavní hrdinka příběhu, žije se svými rodiči a bratrem ve frakci zvané Odevzdaní. I ona už oslavila 16. narozeniny a musí se rozhodnout - jakou frakci si nakonec vybere? Zůstane s rodiči nebo se vydá na novou cestu životem? Beatrice zažívá obrovské dilema a její konečné rozhodnutí vlastně překvapí i ji samotnou.

„Nejdřív frakce, potom krev.“

Nápad světa, který je rozdělen do 5ti frakcí je skvělý, ale podle toho, jak ho autorka prezentovala, si myslím, že by takovýto svět nemohl dlouho fungovat, aniž by v něm celý systém už dávno nezkolaboval. Navíc si musím klást otázku - jak se může člověk zaměřit jen na jednu vlastnost a ostatní v sobě po zbytek života potlačit? To by zvládl jen psychopat.

Plusy

- krásná obálka

- děj plyne rychle, příběh je bohatý na akci a napětí a obsahuje minimum hluchých míst.

- velice čtivý příběh, který čtenáře vtáhne.

Minusy

- hlavní hrdinka. Ta mi v některých situacích hrozně vadila. Nedokázala jsem se do ní vůbec vcítit, působila na mě dost neosobně a chladně. K tomu mi připadalo zvláštní, že se z "Odevzdané" stane někdo naprosto jiný, kdo najednou zastává zcela jiné způsoby chování (i když ji k tomu situace nutila, přeci jen bych čekala, že se v ní ta „původní Odevzdaná Beatrice“ čas od času projeví).

- co mi nesedělo, byl i milostný románek, bez kterého by žádná YA kniha nemohla existovat (já bych se bez toho teda klidně obešla). Ten, jenž Beatrice okouzlil se k ní prostě vůbec, ale vůbec nehodil. 

Divergence je příběh o světě, ve kterém každý hledá své vlastní já a který čeká boj o přežití. Objevuje se zde láska, přátelství, nepřátelství a vzpoura.

Když se zaměřím na podobnost Divergence s Hunger Games, tak ji rozhodně pociťuji - máme zde mladou hrdinku, která je jiná než ostatní a jejím charakteristickým rysem je odvaha. Žije ve světě, ve kterém se každý rok odehrává určitý rituál - v HG výběr do Hladových her, v Divergenci výběr do frakcí - rozdíl je v určité dobrovolnosti těchto rituálů, i když lze polemizovat, zda vstup do některé z frakcí je zcela dobrovolný, ale aspoň mají na výběr z pěti. Máme zde také vládu, která jde po hlavní hrdince. I přesto vnímám HG a Divergenci odlišně. Na Divergenci jsem našla více pomyslných much než na HG. A především - co je pro mě ve výsledném hodnocení klíčové - neoblíbitelná hlavní hrdinka - i když připustím fakt, že v HG se Katniss také příliš neprojevovala a působila chladně - tu jsem narozdíl od Beatrice milovala. Už to tak vypadá, že HG žádná fantasy kniha už nikdy nepředčí :) 

Teď mi došlo, že jsem knihu vlastně docela zkritizovala, ale není to tak, že by se mi nelíbila. Vy, kteří máte rádi Hunger Games, věřím, že vás Divergence osloví. Je to sice slabší odvar HG, ale rozhodně chci tuhle trilogii dočíst! První díl mě bavil a už se moc těším, až si přečtu další díly.
btw. Divergence je i zfilmovaná - ale v tomto případě rozhodně doporučuji knihu! :) 

Mé hodnocení: 75 %Autor:  Veronica Roth
Počet stran: 344 s.
Nakladatelství: CooBoo
Datum vydání: 2012
Anotace:
Hlavní hrdinka Beatrice žije v Chicagu budoucnosti, kde je společnost rozdělena do 5 frakcí a každá z nich se věnuje pěstování určité ctnosti – Odevzdanost, Neohroženost, Sečtělost, Mírumilovnost a Upřímnost. Každý rok ve stanovený den si musí všichni šestnáctiletí vybrat jednu z frakcí, do níž budou patřit po celý svůj život. Beatrice se rozhoduje mezi tím, jestli zůstane s rodinou, nebo bude sama sebou – obojí mít nemůže…

Publikováno: 30. 01. 2018