Děti krve a kostí

O čem kniha je?

Naše hlavní hrdinka Zélie má jediný úkol - obnovit spojení s bohy a navrátit tak dar magie na dalších sto let. A nebude to mít vůbec lehké...

Jak se mi líbila?

Příběh je skvěle napsaný, hltala jsem každé slovo, bavilo mě střídání pohledů na věc očima hlavních postav, které jsem si fakt oblíbila. Ale úplně nejvíc jsem si zamilovala ten svět! Originální africké prostředí a magie a bohové a jednoduše celý ten systém o můj bože, to mě prostě bavilo!

Děti kostí a krve jsou skvělá young adult fantasy s úžasným magickým světem, který je plný vyprahlých pouští, ledových zim, oceánů a především kruté vlády, otroctví a korupce. Vedle toho tu ale samo sebou nepostrádáme insta lásku, kterou tu na jednu stranu chápu, ale klidně bych se bez ní obešla, jelikož byla taaak předvídatelná a plná zbytečných klišé... :( Škoda, že autorka nevzala námět, který je skvělý a nesnažila se příběh vést trochu jiným směrem a žánrem :) Pak věřím, že bych neměla knize co vytknout! 

Co se mi ale vrylo pod kůži, tak to byl autorčin doslov. Z příběhu cítíte, že do něho dala kus sebe, své zkušenosti s rasismem a utlačováním...

P.S. A ta obálka. ach! Nádhera! 

Mé hodnocení: 80 %

Autor: Tomi Adeyemi
Počet stran: 520 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2018
Anotace:
Když bylo Zélii šest, stala se svědkem toho, jak královské stráže pověsily její matku na stromě před domem. Nikdy na to nezapomněla.
Na počátku byli všichni Orïshané mágové: rodili se s tmavou kůží a nepoddajnými bílými vlasy, a jakmile dospěli, obdrželi od bohů dar magie. Časem však jejich populace klesala a v Orïshi z nich nakonec zbyla pouhá menšina utlačovaná královskou vrstvou. Z magie a černé kůže, která ji symbolizovala, začali mít lidé strach.
Deset let po nájezdu, při kterém byla zabita Zéliina matka a Orïshanům byl navždy odebrán dar magie, získá Zélie díky náhodnému setkání s princeznou Amari posvátný svitek. Díky němu je možné obnovit spojení s bohy a navrátit dar magie na dalších sto let. Zélie se spolu se svým bratrem Tzainem a princeznou Amari vydá na cestu světem inspirovaným západní Afrikou. Potulují se tu lvice a gepardice, krásné vesnice postavené z písku nebo vykované ze železa ukrývají temné stránky: otroctví a korupci.
Aby se jim podařilo vrátit magii lidem, budou muset přelstít korunního prince Inana, Amarina bratra, který si umínil, že prastarou magii ze světa nadobro vymýtí.

Publikováno: 31. 10. 2020