Jak se spřátelit s temnotou

O čem kniha je?

Mladou Tiger zasáhne nečekaná ztráta - zemře jí mamka. A jelikož je nezletilá, otec neznámý a jinou rodinu nemá, tak ji čeká hledání pěstounů. A ona tak ve svých 16 letech musí čelit nejen tomu, že ze dne na den přišla o rodinu, domov, zázemí a pocit bezpečí, ale musí se především naučit žít bez své mamky..

Jak se mi kniha líbila?

Od začátku jsem měla pocit, že tohle bude jedna z nejlepších knih roku. Dobře se četla, párkrát jsem měla na krajíčku a mám fakt ráda, když se autor u knihy pro mladší čtenáře zaměřuje nejen na romantiku, kde je všechno dokonalé a plné happyendů, ale také na důležitá sociální témata. Autorka se v této knize věnuje primárně ztrátě blízké osoby a systému pěstounské a adopční péče, což je téma, se kterým jsem se v beletrii moc nesetkala. Za to má u mě Kathleen Glasgow plusové body! Rovněž se mi líbilo, že autorka věnovala dostatečné množství prostoru naší hlavní postavě, šla do hloubky a vy jste se na ni tak mohli dokonale napojit a její ztrátu tak prožít společně s ní. Pocítili jste její smutek, beznaděj a zároveň touhu vrátit čas, aby se zbavila výčitek svědomí.

První polovina knihy byla skvělá! Ta mě pohltila, vzbudila mnoho emocí, ta druhá - nevím, ale to tempo se změnilo a nastala jakási monotónnost a příběh nevyzněl tak, jako v první polovině - byl prázdnější a to spojení s hlavní hrdinkou se pomalu vytrácelo.

Nicméně i tak knihu mohu doporučit. Jste-li naladěni na melancholickou vlnu a chcete si přečíst příběh, který vás rozesmutní ještě víc, tak směle do toho :D Ale jak už jsem zmiňovala, druhá polovina knihy už není tak silná, jako ta první. 

P.S.: Jedná se sice o young adult žánr, tzn. pro mladší čtenáře, ale jediné, co je na knize YA, tak je to věk hrdinky a jazyk, kterým je psaná - lehkým a ladným stylem, který se snadno čte. Ale jinak za mě je to kniha pro každého a věřím, že každý, kdo ve svém životě už nemá tu svou milovanou osobu, se s příběhem dokáže do jisté míry ztotožnit. Protože život po ztrátě blízkého už nikdy není stejný, ani nemůže být. A příběh Tiger je toho důkazem. 

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský, kterým tímto za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji.

Mé hodnocení: 70 %


Autor: Kathleen Glasgow
Počet stran: 410 s.
Nakladatelství: King Cool
Datum vydání: 2020
Anotace:
Tohle se ti stane, když ti umře máma.
Venku je ten nejzářivější letní den, ale uvnitř je tma. Tma je ve tvém domě, tma je ve tvém pokoji, tma je ve tvém srdci. Máš pocit, že tě ta temnota každou chvíli roztrhá na kusy.
Tiger se cítí právě takhle. Ona a její máma, samy dvě proti celém světu – takhle to bylo vždycky. A pak její máma zničehonic zemře. Teď je v tom Tiger sama.
Takhle se člověk učí spřátelit s temnotou...

Publikováno: 20. 09. 2020