Gender Queer: Autobiografie

O čem kniha je?

Gender Queer je osvětový autobiografický komiks, který velmi srozumitelně popisuje, co vlastně znamená označení queer.

Jak se mi líbila?

Autor/ka opravdu velmi citlivě popsal/a svůj příběh a díky tomu si čtenář dokáže alespoň malilinkato představit, jak se žije člověku, který se necítí být ani ženou, ani mužem. Sledujeme skrze to cestu, na které hledá vlastní identitu, vyrovnává se se svými pocity a snaží se porozumět tomu, kým skutečně je. 

Nenapadá mě žádná kniha podobná této, snad jen Srdcerváči, ale ti jsou spíše takové slaďoučké pohlazení po duši, ač se v nich také řeší důležitá témata, ovšem Gender Queer jde mnohem více do hloubky, je mnohem více bolestivý a neskutečně osobní. 

Je opravdu moc dobře, že se tyto osvětové komiksy na českém literárním trhu objevují čím dál víc, přeci jen těch témat, která nejsou až tak často diskutovaná, je spousta a queer komunita k nim rozhodně patří!

Moc cením i český překlad, musel to být místy opravdu oříšek a podle mého názoru si s ním paní překladatelka poradila na výbornou. A ta povedená vizuální stránka knihy je jen třešničkou na dortu :) 

Tento komiks by si měl přečíst každý, kdo se nikdy nesetkal s nebinárním člověkem, nebo ani neví, co to přesně znamená. I mně tento komiks zase více otevřel oči a jsem opravdu moc ráda, že se mi dostal do rukou! 


Ve spolupráci s knihkupectvím KOSMAS.

Kniha vyšla u nakladatelství Centrala.

Mé hodnocení: 100 %


Autor: Maia Kobabe
Počet stran: 240 s.
Nakladatelství: Centrala
Datum vydání: 2021
Anotace:
Autobiografický komiks ve své nejkrystaličtější podobě vznášející všechny nepříjemné a bolestné otázky po vlastní identitě. Maia Kobabe podrobně zachycuje smršť tápání, zmatení a frustrace, která ji*ho zasáhla s nástupem puberty.
Hledání odpovědí a jejich přijetí ji*mu trvalo dlouhá léta, než došel*a k závěru, že je queer nebinární asexuální osobou. Tohle není nové téma, naopak je staré jako lidstvo samo, ale teprve dnes se o něm učíme mluvit. Grafický román Gender / Queer vám pomůže, když ne jej pochopit, pak určitě mu rozumět.

Publikováno: 23. 08. 2021