Úsměv

Komiksy Rainy Telgemeier mají něco navíc. Něco, co na první pohled není znát, ale když se na plno ponoříte do příběhu, naprosto Vás to strhne. Raina Telgemeier svůj komiks Úsměv povýšila ještě o level výš a to tím, že do něho zakomponovala své vlastní zkušenosti :)

O čem Úsměv je?

Příběh vypráví o tom, jak se dospívající dívka vyrovnává se svým nedostatkem, kterým jsou v jejím případě zuby. Čeká ji velké množství lékařských zákroků a procedur a potrvá ještě nějakou tu chvíli, než se konečně dočká svých vysněných zubů a především pak úsměvu. Tyto nesnáze doprovází mnoho úskalí spojených s obdobím, kdy se vlastní osobnost dere na povrch, obdobím plným dramatických změn a hledání sama sebe.

Jak se mi líbila?

Úsměv je sondou do života dospívající dívenky, která se vyrovnává se svým nedostatkem, což může být v období dospívání velice těžké. Právě motiv komplexu v období puberty je to, s čím se podle mého názoru dokáže ztotožnit snad každý čtenář. Především pak dávní nositelé rovnátek, pro které to může být takový návrat do dětských let a sami pak zavzpomínají na své zážitky z návštěv zubního lékaře. 

Celý děj doprovází velmi detailně propracované a svěží kresby, tudíž je to jak pastva pro duši, tak i pro oči :) Úsměv je ideální knihou pro puberťáky, nečtenáře a nebo prostě pro ty, kteří hledají četbu na relax :) Ačkoli v příběhu nalezneme pár ne úplně dořešených situací, tak nevadí. V životě je to také tak. 

Úsměv je příběh plný trapných situací, ale také milých scén, při kterých se zasmějete. 

Mé hodnocení: 100 %

Foto ukázka:


Autor: Raina Telgemeier
Počet stran: 219 s.
Nakladatelství: Paseka
Datum vydání: 2015
Anotace:
Raina je obyčejná holka s obyčejnými problémy. Tedy do okamžiku, kdy následkem pádu přijde o - přední zuby! Takový úraz by dal pěkně zabrat každému, ovšem v případě dospívající teenagerky se chybějící chrup rovná naprosté tragédii. Chudák Raina si musí projít strašidelnou cestu po dentistických ordinacích, šperkovanou nejroztodivnějšími zubními náhradami, chirurgickými zákroky, rovnátky a obličejovými postroji. Kamarádky nemají pro její novou vizáž moc pochopení, ale co teprve tomu řeknou kluci!
Citlivý i humorný grafický román Úsměv, založený na skutečné životní zkušenosti autorky, patří k tomu nejlepšímu, co může současná komiksová tvorba dospívajícím čtenářům a čtenářkám nabídnout. Získal mimo jiné Eisnerovu cenu, tedy "komiksového Oscara", a ocitl se na samém vrcholu žebříčku bestsellerů deníku New York Times.

Publikováno: 22. 04. 2019