Snílci

Po delší době jsem měla chuť přečíst si sci-fi a Snílci mě zaujaly jak anotací, tak obálkou - ano, opět na mě zafungovala líbivá obálka a já prostě neodolala :)

O čem kniha je?

V malém univerzitním městečku se šíří spavá nemoc. Nikdo neví, odkud se vzala, ale spáčů stále přibývá víc a víc, a tak je ve městě nařízena karanténa..

Jak se mi líbila?

Knížka se mi četla moc dobře, měla příjemné tempo, celé to působilo klidně, až snově, ale paradoxně mi to moc nesedělo s celým námětem knihy - očekávala jsem něco akčnějšího, propracovanějšího a ne tolik monotonního. Navíc anotace naznačuje důležitost snů, které se zdají všem, co upadnou do kómatu. No a k tomu jsme se vlastně nic moc nedozvěděli, což mi docela vadilo. Nedostatek informací jsem pociťovala i okolo samotného viru - ok, víme, že tu nějaký je, ale co je zač? Odkud se vzal? A má lidstvo šanci ho porazit?

Škoda, že kniha nebyla víc propracovaná a žánr se neubíral víc k postapokalyptickému sci-fi, místo toho šlo o sci-fi drama, věnované hlavním postavám příběhu a tomu, jak celou situaci zvládají. 

Vlastně ani nevím, jestli mě na knize něco zaujalo natolik, abych cítila potřebu o ní mluvit a doporučovat ji dál. Snad jen, chcete-li si přečíst jednoduchý sci-fi příběh, který je čtivý, u kterého vypnete a odpočinete si, pak by vás Snílci mohli bavit. Za mě ale docela zklamání.

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský

Mé hodnocení: 60 %


Autor: Karen Thompson Walker
Počet stran: 320 s.
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 2020
Anotace:
V izolovaném univerzitním městečku Jižní Kalifornie Santa Lora doklopýtá studentka prvního ročníku do svého pokoje, usne – a už se nevzbudí. Spí od rána do večera, a dokonce ani její spolubydlící Mei ji nemůže vzbudit. Nedokážou ji probudit ani zdravotníci, kteří ji odnášejí, ani zmatení lékaři v nemocnici. Poté usne další dívka a pak další. Na univerzitě se rozšíří panika, která nakonec ochromí celé město. Jak se zvyšuje počet nakažených, ruší se vyučování a v obchodech začínají docházet zásoby. Ve městě je nařízená karanténa.
Mei, outsider v hierarchii kolejního života, je spolu s excentrickým, idealistickým spolužákem vržena do víru událostí. Dva hostující profesoři se snaží chránit své novorozené dítě, zatímco kdysi poklidné ulice se noří do chaosu. Otec podlehne nemoci a nechává své dvě malé dcery, aby se o sebe postaraly samy. A v nemocnici, zatímco spí, klíčí ve studentce nový život, aniž by o tom věděla. Infikovaní vykazují neobvyklou úroveň mozkové aktivity, větší než kdy bylo zaznamenáno. Zdají se jim intenzivní sny – ale o čem?


Publikováno: 10. 08. 2020