Na odvrácené straně

VRAŽDY NA MĚSÍCI. MŮŽE BÝT NĚCO VÍC NOIR?

Když jsem se rozhodovala, zda si knihu přečíst nebo ne, anotace jasně rozhodla, že ANO! Když mi za pár dnů přišla a já si přečetla osudovou větu na zadní obálce,

"PRO FANOUŠKY ROMÁNU MARŤAN A FILMŮ QUENTINA TARANTINA"

hned mi bylo jasné, že jsem se rozhodla správně a tohle se mi prostě bude líbit! Navíc má tak nádhernou obálku :)

Naší hlavní postavou je velmi sympatický poručík Damien Zackon, který ač má rodinu na Zemi, on je nucen žít na Měsíci, jelikož je zde v programu na ochranu svědků.

A jaký je život na temné straně? Plný absurdních kodexů, zkorumpované policie a těch nejtěžších zločinců v Městě hříchu.

Příběh obsahuje dvě dějové linie:

Na jedné straně detektiv Zackon vyšetřuje záhadné vraždy

x

na straně druhé sledujeme vraždící běsnění podezřelého androida, ze kterého jsem měla hrozný pocit i skrz řádky. Kdykoli se obejvil na scéně, stáhlo se mi hrdlo, orosilo mě a jen jsem trnula, kdo bude jeho další oběť. Ačkoli je to dost bizarní, tato část s androidem mě bavila, a to hodně! A i když je tento psychopatický android tím "zlým", jeho postava mě fakt bavila. Chvílemi jsem chápala to srovnání s Tarantinovými díly :)

plusy:

- Originální téma

- Vtipné dialogy

- Svižné tempo, působivý styl vyprávění – místy poněkud drsnější, na druhou stranu autor vedle surovosti dokonale zakomponoval i notnou dávku  černého humoru.  

Nejedná se o oddechové čtení, tudíž u této knihy nepočítejte s tím, že během čtení "vypnete" (podobně jako u Tarantinových filmů). Autor vám to totiž nedovolí :) a vy budete muset během knihy dávat celkem pozor. Takže pokud jste náročnějšími čtenáři a oddechové žánry typu YA, apod. vám nic neříkají nebo jste jimi "přesyceni" – rozhodně doporučuji. Já takové knihy občas vyloženě potřebuji. 

„Když nemůžeš hlavou prorazit zeď, rozraž hlavu tomu, kdo ji před tebe postavil.“ 

Na odvrácené straně je velmi propracované dílo, plné zajímavých informací a černého humoru, který zřejmě ne každému sedne – ale pokud máte rádi Tarantina a jeho tvorbu, je velká pravděpodobnost, že vás tento román bude bavit! Na své si přijdou i milovníci detektivek, sarkasmu a scifi.


Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji nakladatelství LEDA.

Mé hodnocení: 90 %


Autor: Anthony O´Neill
Počet stran: 432 s.
Nakladatelství: Leda
Datum vydání: 2018
Anotace:
Na zastíněné straně Měsíce založil excentrický miliardář Fletcher Brass kolonii, která slouží jako vězení pro ty nejtěžší zločince na Zemi. Ale kolonii využívají také váleční zločinci, zabijáci, sexuální maniaci - i turisté toužící po extrémním dobrodružství. Protože neexistuje ve vesmíru místo, kde byste sehnali silnější drogy, nebo levnější plastickou operaci... Ale bombový útok na kolonii je jenom začátek...

Publikováno: 18. 06. 2018