Něco víc

Patrick Ness a jeho knihy jsou v poslední době vidět všude čím dál víc a tak jsem se rozhodla zjistit, co na něm všichni mají. A jak dopadlo mé první setkání s tímto autorem? Parádně! Něco víc je lehce dystopický, psychologický, filozofický, sci-fi přenádherný příběh pro mládež. Tato kniha je něco, co tu snad ještě nebylo. Originální námět, tajemná anotace a co teprve ta obálka – ta je přímo skvostná!  

„Chlapec. Topí se. V těch posledních chvílích už nehraje stěžejní roli voda, ale chlad.“

Hlavní hrdina, sedmnáctiletý Seth na začátku knihy svádí boj s mořem. Když už se zdá, že je po všem, že je mrtev - probudí se na prazvláštním místě. Kde to je? Ten dům je mu nějak povědomý. Přemýšlí a už si vzpomíná. Anglie. Tady žili. Ještě před tou hrozivou událostí, po které se s rodinou odstěhovali až do Ameriky, aby unikli vzpomínkám. Když vyjde na ulici a rozhlédne se, všude okolo jsou domy, ale ani náznak života. To se tu ocitl sám? Úplně sám? Nezdá se mu to? Je snad mrtvý a tohle má být nějaký druh pekla? Seth bloudí ulicemi, hledá jídlo, náznak přítomnosti někoho dalšího a snaží se přijít na to, jak se z tohoto divného místa dostat. Myslím, že víc vám prozrazovat nebudu už jenom z důvodu, že kouzlo knihy se skrývá právě v oné nepředvídatelnosti a tajemnu. 

„Je to jenom sen? napadá ho. Slova k němu přicházejí pomalu, váhavě, jako z velké dálky. Poslední sen před smrtí?“ 

Díky nic neříkající, ale zajímavé anotaci, jsem nevěděla, co od knihy vlastně čekat. Kniha je rozdělena do tří částí. Ta první se zaměřuje na vzpomínky a vnitřní svět Setha, na jeho adaptaci na místo, kde se právě ocitl. Nic převratného se v první části knihy vlastně neodehrává, ale i přes to - bože, krása! To co přišlo ve zbývajících dvou částí, jsem nečekala! Zbytek knihy byla mega jízda! Skvělá, dojemná, napínavá a já nemohla přestat číst, protože jsem umírala touhou zjistit, jak to celé dopadne! Po dočtení jsem si říkala – proboha, jak já o téhle knize napíšu recenzi? Je tak zvláštní, tajemná. A já vám ji prostě z celého srdce doporučuji. Patrick Ness je skvělý spisovatel a podařilo se mu vytvořit opravdový skvost, který ve vás zanechá něco. Připravte se ale, že budete muset víc hledat mezi řádky, protože Patrick Ness vám to důležité poselství nenaservíroval přímo pod nos :)

„Kniha, řekne si pro sebe a promne si oči unavené tak dlouhým čtením. To je taky svět sám o sobě. Znovu se podívá na přebal. Satyr hrající na Panovu flétnu. Vypadá mnohem nevinněji, než jak se pak ukáže v příběhu. Svět stvořenej ze slov, pomyslí si Seth. Kde můžeš na chvíli žít.“

Něco víc pro mě bylo obrovským překvapením a už se nemůžu dočkat, až si od autora přečtu další knihy (především Volání netvora).

Mé hodnocení: 100 %

Autor:  Patrick Ness 
Počet stran: 380 s.
Nakladatelství: Slovart
Datum vydání: 2017
Anotace:
Seth se topí, zoufalý a osamělý v posledních okamžicích svého zápasu s rozběsněným mořem. Pak ale procitne. Nahý, hladový a žíznivý, ale při vědomí. Jak je to možné? Vybavuje si přece, jak se mu lámaly kosti, jak mu pukla lebka při nárazu o skalisko. Jakto, že je teď tady? A co je tohle vlastně za podivné místo? Seth začíná pátrat po odpovědích, v naději, že možná není úplně sám, že se neocitl ve svém soukromém pekle, kterého se tolik bojí, že tu možná je... něco víc

Publikováno: 22. 08. 2017