Nyxia

Snad každý, kdo je aktivní na sociálních sítích a sleduje napříč celou knižní komunitu, musel tuhle novinku od Knihy Dobrovský zaznamenat. Stojí ale tahle vyhypovaná kniha za to?

O čem je?

Děj se odehrává v blízké budoucnosti na vesmírné lodi, na které cestuje posádka Genesis 11. Zde náš hlavní hrdina - Emmett, chlapec z chudých poměrů, soutěží s dalšími 9ti lidmi. Byl totiž vybrán, aby se zúčastnil tréninku pro vesmírnou misi. A jaká je výhra? Prvních 8 soutěžících může odjet na planetu Eden, kde mají těžit nyxiu (= velmi žádaná látka, kterou můžete pomocí vlastních myšlenek přeměnit v cokoli se Vám zlíbí) a nemine je i tučná finanční odměna. A zrovna náš Emmentt se ocitá v takové situaci, kdy je každá koruna dobrá.. Podaří se Emmettovi dostat se mezi 8 vyvolených?

Jak se mi líbila?

I přes nevyvratitelnou podobnost s Hunger Games, Labyrintem či Divergencí - každý, kdo tyto příběhy zná, z nich něco v Nyxii najde. Na druhou stranu - proč ne. Tento koncept evidentně funguje, tak proč ho nepoužít znovu :)

Nyxia pro mě představovala velmi zajímavou sci-fi, kterou jsem si užívala s každým novým řádkem. Četla jsem ji vyloženě ve správnou dobu, kdy jsem byla naladěna na vlnu, kdy nevyžaduju plno akce, krev, napětí, wow efekt či milion situací, ze kterých Vám bude šoufl. S Nyxií prožijete ten pravý vesmírný klid, doprovázený soutěží, při které si ale většina našich soutěžících moc dobře uvědomuje, jak důležité je přátelství a vzájemná spolupráce. A že právě to, když se můžete spolehnout jeden na druhého Vám může pomoci získat to, co nejvíc chcete. To je největší předností knihy. Něco Vám předá. Uvědomíte si, co je a co není důležité. Stejně tak, jako naši hrdinové. 

Autor své čtenáře celkem šetřil a pomalu je připravoval na další díl. Ovšem co Vás nenechá absolutně v klidu je konec! Závěr knihy dosáhl neuvěřitelného tempa, vyhrocení situace a naprostého neuspokojení z toho, že musíme čekat tolik měsíců na to, než si přečteme, jak to s celou posádkou bylo dál! Troufám si říci, že nemálo čtenářů bude z tohoto klidnějšího úvodu do nové vesmírné série zklamaná. Ale záleží na tom, co od knihy očekáváte. Pokud doufáte, že od Nyxie dostanete druhé Hunger Games, budete zklamaní.


Abych to shrnula, tak:

plusy

  • celý příběh doprovází příjemná atmosféra.
  • krásná obálka.
  • celkem snesitelná "instalove", bez které bych se ale v příběhu obešla. Nicméně je důležité myslet na to, že se pořád pohybujeme na poli žánru YA, tudíž se přítomnost nějakého toho vztahu dala očekávat.
  • velmi čtivý text.


minusy

  • uvítala bych více propracovaný svět a postavy (ale třeba si to autor šetří do druhého dílu).
  • přijde mi škoda, že to, na co celou dobu čekáme, se vlastně dočkáme až ve druhém dílu, který má vyjít v září :D Tak snad to čekání bude nakonec stát za to!


Nyxia je za mě lehce nadprůměrná sci-fi, která dle mého názoru osloví především mladší publikum :)

Ukládám si to pod N jako Nadějná série.

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Scott Reintgen
Počet stran: 392 s.
Nakladatelství: King Cool
Datum vydání: 2019
Anotace:
Nejmocnější zbraň. Nejvyšší cena. Vítěz bere vše. 
Nyxia – nejcennější látka ve vesmíru dokáže proměnit váš bídný život v lesk a slávu. Ale při pokusu o její získání můžete ztratit víc než jen čas. Troufnete si kvůli ní i zemřít?
Život Emmetta Atwatera rozhodně není procházka růžovou zahradou. Jeho matka bojuje s rakovinou, otec neustále pracuje, aby uživil rodinu. Jednoho dne se naskytne příležitost, jak rodinu navždy zabezpečit. Příležitost, která ho možná bude stát život. Přesto Emmet neváhá a přihlásí se do projektu Genesis 11, kde s dalšími chlapci a děvčaty z celého světa trénuje pro vesmírnou misi.
Pouze osm z nich bude vybráno pro cestu na planetu Eden, kde se nachází vzácná látka Nyxia, a získá bohatství a slávu. Jenomže cesta za vítězstvím je může stát život. Emmett se bude muset postavit tváří v tvář konečnému rozhodnutí: vyhrát za každou cenu, nebo najít způsob, jak bojovat a zůstat dobrým člověkem.
První díl vesmírné trilogie Nyxia vás vtáhne do svého nepředvídatelného příběhu s akčními scénami a rozmanitými postavami, které si zamilujete. Rozhodně by neměla uniknout pozornosti fanouškům knih jako Hunger Games, Labyrint: Útěk či Enderova hra.

Publikováno: 10. 03. 2019