Síla přírody

Druhá kniha z pera talentované Jane Harper, od které můžete znát její prvotinu Sucho, na kterou nedám dopustit! Jakmile jsem zjistila, že má vycházet autorčina druhá kniha, věděla jsem, že ji budu nutně potřebovat :)

O čem SÍLA PŘÍRODY je?

Pět kolegyň vyráží na celkem neobvyklý teambuilding - do odlehlých lesů, kde mají prokázat týmového ducha, vzájemnou důvěru a schopnost spolupráce. Z pěti žen se však vrátí jen čtyři.. Začíná tak pátrání, jehož velení se ujímá Aaron Falk, agent federální policie, který je od začátku vyšetřování dost zmatený, jelikož každá ze čtyř žen předešlé události popisuje trochu jinak..

Jak se mi líbila?

Od vyprahlé pustiny se Jane Harper rozhodla přesunout k mnohem deštivějším podmínkám nelítostné australské přírody, kde je nepříznivé nejen počasí, ale také vztahy mezi našimi hlavními hrdinkami! Autorce se opět podařilo vytvořit text, ze kterého pocítíte intenzivní a depresivní atmosféru děštivé a majestátní přírody, která příběhu dodala to správné kouzlo a napětí. Nejedná se však o žádné akční krimi plné tratolišť krve a brutálních scén. Ne, v tomto díle se autorka zaměřuje na lidskou psychiku - poukazuje na složité vztahy mezi hlavními hrdinkami, na to, že nikdy nemůžete s jistotou tvrdit, že někoho znáte a už vůbec nemůžete nikomu plně důvěřovat.

Pro někoho může Síla přírody vyznít jako hodně slabý odvar Sucha, je ale důležité si uvědomit, že Jane Harper nechtěla napsat druhé Sucho, nýbrž poukázat na stinné stránky nás, lidí, zase trochu jiným způsobem. A i přes to, že Síla přírody doopravdy pomalejší je - celý příběh na konci vyzní naprosto neskutečně, něco ve vás zanechá.

Co se týče všemi zajísté oblíbené postavy detektiva Aarona Falka - ten se tentokrát projevuje jinak než v prvním díle. Je to dáno i skutečností, že nemáme zcela jasno, zda došlo ke zločinu, či nikoliv. Aaron tak plní roli spíše pozorovatele, který se snaží sesbírat co nejvíc informací, dát je do souvislostí a přijít tak na to, co se tam někde v tajemných hlubinách lesů mohlo stát. Nemá tedy šanci náš příběh jakýmkoli zásadním činem ovlivnit. Sledujeme tak pouze jeho úsilí přijít celému případu na kloub a zároveň jeho trnitou cestu vyrovnat se svou minulostí. Co bych mu vytkla, bylo jeho chování v samotném závěru knihy - ale i přes to, jsem si postavu Aarona Falka opět užila a patří k mým oblíbeným knižním hrdinům :)

Komu bych tedy Sílu přírody doporučila?

- v prvé řadě milovníkům krimi

- těm, kteří si chtějí přečíst napínavý příběh bez hektolitrů krve a násilí

- těm, kteří si chtějí přečíst příběh o mezilidských vztazích

- těm, kteří si libují v textu, který je poskládán z kapitol ze současnosti a doplněn o flashbacky do minulosti

Na závěr bych chtěla dodat - v recenzi jsem se častokrát zmínila o knize Sucho, což je první (a za mě jedna z nejlepších krimi románů, jaké jsem kdy četla) díl této série. Ovšem abyste si mohli přečíst Sílu přírody, není nutné číst autorčinu prvotinu. Rozhodně ji ale doporučuji, stejně tak jako Sílu přírody :) Jsou to úžasné protipóly a bezvadně se doplňují. 

Ve spolupráci s Nakladatelství HOST.

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Jane Harper
Počet stran: 399 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2019
Anotace:
Pět žen neochotně popadne krosny a vyrazí po rozbahněné cestě vpřed. Vrátí se však jen čtyři.
Pro kolegyně z kanceláře to měl být výlet, který je vymaní z klimatizované komfortní zóny a povzbudí v nich houževnatost a týmového ducha. Jedna z nich se ale z pochodu australskou buší nevrátí a každá ze zbylých žen popisuje proběhlé události trochu jinak.
Agent federální policie Aaron Falk se snaží zjistit, co se s Alicí Russellovou stalo. Pohřešovaná totiž o svém zaměstnavateli i spolupracovnících ví mnohé.
Její kolegyně Falkovi vyprávějí o dnech prožitých na cestě — o strachu, násilí a ztracené důvěře. Vyšetřování zavede agenta hluboko do odlehlého lesa. V horách na něj čeká odhalení tajemství, spletitá síť osobních i pracovních vztahů a také zrada. Došlo však k vraždě? Jak dobře vlastně známe lidi, se kterými trávíme v práci tolik času? 

Publikováno: 28. 07. 2019