Sucho

Místní vesnici sužuje tíživé a vyčerpávající sucho. Příroda i dobytek upadá, řeky vysychají a lidé jsou nervózní. Atmosféru vyprahlého australského městečka ještě více umocní hrozivá událost. Na farmě rodiny Hadlerových jsou nalezena dvě mrtvá těla. Patří mladé Karen Hadlerové a jejímu malému synovi Billymu. Později je objeveno také auto, ve kterém leží tělo s prostřelenou hlavou. Patří Lukovi Hadlerovi. Manželovi a otci...

Příběh odstartuje pohřeb zavražděné rodiny. Na smuteční obřad do městečka Kiewarra přijíždí dávný kamarád zemřelého Luka Hadlera – Aaron Falk, federální policista, jenž své dětství prožil právě na zdejším venkově. Celých dvacet let se tomuto místu zarytě vyhýbal. Čtenář a také Aaron cítí, že zde není vítaný. V hlavě tedy už odpočítává hodiny, které mu zbývají do odjezdu. Je rozhodnutý, že odjede a už se tu nikdy neukáže!

JENŽE..

Rodiče mrtvého Luka Hadlera poprosí Aarona, zda by nemohl trochu zapátrat a zjistit nějaké informace, proč k tak strašlivé události vůbec muselo dojít. Vše totiž nasvědčuje tomu, že otec rodiny svou ženu a syna zastřelil a následně spáchal sebevraždu. Rodiče mrtvého Luka tomu ale odmítají uvěřit. A tak se Aaron za pomocí místního policisty pouští do pátrání. Co asi zjistí? Jedná se opravdu o dvojnásobnou vraždu a sebevraždu? Nebo bude nakonec vyšetřovat trojnásobnou vraždu?

Aaron - po delší době konečně hlavní postava detektivky, která není ani věčně opilá, ani psychicky labilní a není ani závislá na prášcích – hurá! Je to naprosto normální, sympatický chlápek, který má všech pět pohromadě. A je pevně rozhodnutý, očistit jméno svého přítele. 

Příběh má dvě hlavní dějové linie:

současnost - kdy Aaron společně s místním policistou pracuje na objasnění vraždy rodiny,

minulost - která se zaměřuje na události staré přes dvacet let.

Velkými přednostmi knihy jsou věrohodné, sympatické a dokonale propracované postavy, které si zamilujete. Příběh je doplněn o flashbacky do minulosti, osvětlující Aaronovu a Lukovu společnou minulost. Příběh je plný spletitých vztahů, nepřátelství, starých křivd, tajemství, beznaděje, závisti a nenávisti. Dusná atmosféra australského venkova na vás dolehne i skrze řádky..

Tuto knihu bych nezařadila mezi tradiční detektivky, protože je zde cítit určitý přesah. Zjištění, proč muselo dojít ke smrti tří osob, mě zasáhlo. Autor pracoval s emocemi čtenáře natolik dobře, že jsem v jednu chvíli měla dokonce na krajíčku, což se mi běžně u detektivních románů nestává. Na konci sice zůstane pár ne zcela zodpovězených otázek, ale to v tomto případě vůbec nevadí. Nejsou už tolik důležité a je pak jen na čtenáři, jakou "pravdu" z příběhu vycítí. Na to, že se jedná o autorčinu prvotinu – paráda! Sucho je neobyčejná detektivka, která ve mně nevyvolala pouze strach a napětí, ale také neskutečný smutek a soucítění. Vtáhla mě a nepustila :) Za mě rozhodně DOPORUČUJI! 

Za poskytnutí e-knihy k recenzi mockrát děkuji nakladatelství HOST!:heart:


Mé hodnocení: 95 %


Autor:  Jane Harper
Počet stran: 383 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2017
Anotace:
Odlehlý australský venkov odkrývá svá dávná tajemství. Australské městečko Kiewarra sužuje dlouhodobé sucho, které si vybírá daň nejen na přírodě a dobytku, ale i na psychice místních obyvatel. Na jedné z farem najdou mrtvou ženu a jejího syna. O kus dál stojí auto otce rodiny Luka Hadlera, ten pravděpodobně manželku i dítě zastřelil a pak spáchal sebevraždu. Na pohřeb přijíždí Lukův dávný kamarád, federální policista Aaron Falk, který v městečku prožil dětství. Vrací se nerad, počítá hodiny, kdy bude moct zase odjet. Od začátku je zřejmé, že tady není vítán. Na naléhání Hadlerových Falk spolu s místním policistou Racem znovu neformálně otevřou vyšetřování zdánlivě jasného případu. Postupně vycházejí najevo různé maličkosti, které nahlodávají zprvu nezpochybnitelnou verzi o dvojnásobné vraždě a následné sebevraždě. Jak Falk proniká do okolností úmrtí, otevírají se staré rány a vznikají nové. Aaron a Luke totiž měli tajemství. Tajemství, o němž si Falk myslel, že je dávno pohřbené, ale po Lukově smrti opět vyplouvá na povrch…

Publikováno: 10. 11. 2017