Pohřbený život

Jak anotace prozrazuje "někdy i obyčejný školní úkol může změnit váš život". Tato věta vystihuje knihu zcela přesně. Co mě na ni zaujalo úplně nejvíc, byla právě anotace. No uznejte sami - očištění jména vraha odsouzeného na doživotí není v literatuře až tak běžné.

Hlavní hrdina příběhu, Joe, to nemá v životě jednoduché. Otec neznámý a matka se rodičovské role nezhostila příliš dobře - je samý průšvih, pije, věčně není doma, a když náhodou je, chová se příšerně. A tak se Joe musí starat nejen sám o sebe, ale příležitostně také o svého autistického bratra. Aby se zbavil břímě této dysfunkční rodiny, dělá pro to vše – vydělává si sám na brigádách a i přes to, že díky jeho situaci si nikdo ve škole nemyslel, že by byl schopen studia na vysoké – povedlo se mu to a nastoupil na univerzitu. A právě při studiu na vysoké se stane ona osudová věc. A tou je školní úkol.Na hodinu literatury si má každý ve třídě připravit seminární práci. Není to ale úplně obyčejná seminárka – má to být životopis někoho neznámého se zajímavým životem. Joe se vydává hledat ideálního kandidáta pro tento úkol do pečovatelského domu. Zde se setkává s Carlem Iversonem – na doživotí odsouzeným vrahem za znásilnění a vraždu. Carl si odseděl třicet let. Onemocněl a nyní v pečovatelském domě čeká na smrt. Joe se postupně seznamuje s jeho životním příběhem a začíná o jeho vině silně pochybovat. Rozhodne se stůj co stůj to všem dokázat a očistit Carlovo jméno..

Náš mladý hrdina je hodně sympatický, i přes to, že mi občas vadila jeho naivita. Je to obyčejný kluk, miluje svého bratra a má ty správné životní hodnoty. Čím více poznáte jeho minulost, tím více ho budete milovat.

Z postupného odhalování pravdy vám ale dobře nebude. Ukazuje se, že všechno je tak trochu jinak. Zažijete nečekané zvraty a budete napjatý jak kšandy, jak to celé dopadne! Pohřbený život jsem měla přečtený takřka na jeden zátah. Autor používá jednoduchý styl psaní a díky tomu je to velmi, velmi čtivá kniha plná sympatických a reálných postav. Snad jen ten závěr.. no, bylo tak trochu jasné, jak to dopadne, ale přeci jen jsem doufala v jiný konec. Příběhu by rozhodně neuškodilo pár desítek stran navíc :)

Samozřejmě, i zde se setkáváme s předvídatelnými scénami a detektivními klišé. Co už knize ale nikdo neodpáře, je skvělý a originální námět.

A – asi vám ji doporučuji :)

Mé hodnocení: 85 %Autor:  Allen Eskens 
Počet stran: 320 s.
Nakladatelství: XYZ
Datum vydání: 2017
Anotace:
Někdy i obyčejný školní úkol může změnit váš život. Joe Talbert měl na hodinu literatury sepsat životopis někoho neznámého. A rozhodl se pro Carla Iversona, umírajícího usvědčeného vraha. Během jejich rozhovorů Joeovi dojde, že byl Carl odsouzen neprávem, a rozhodne se jeho jméno očistit. Nemohl si však vybrat nic nebezpečnějšího než bojovat za očištění zahořklého starce, jehož kdysi odsoudili za hrůzný zločin.

Publikováno: 18. 09. 2017