Letní smrt

Mons Kallentoft je mým spisovatelským objevem loňského roku. Poprvé jsem na něho narazila, když jsem si vybírala e-knihu k recenzi a zaujal mě titul Vodní andělé. Po této knize jsem se do jeho stylu psaní naprosto zamilovala. Je to něco jiného, nového a zamapatovatelného. 

V Letní smrti se opět setkáváme s mojí oblíbenou postavou Malin. Malin, která miluje svou dceru a taky tequilu. Jaký případ ji čeká tentokrát?

Město sužuje vedro, požáry a teď už také nervozita a strach. V parku je totiž nalezena mladičká dívka, je nahá a na sobě má krev. Nic si nepamatuje a tak si vyšetřovatelé prozatím mohou jen domýšlet, co se vlastně stalo. Pár dnů na to je na místní pláži nalezeno tělo v pytli na odpadky. Patří čtrnáctileté dívce. Mají tyto dva případy společného pachatele?

"Ale takoví jsme asi všichni, přemítá Malin. Snažíme se smířit se svým životem, a většina z nás jen taktak drží hlavu nad vodou."

Tuto 432 stránkovou knihu jsem měla přečtenou za dva dny. A víte proč? Nešlo se od ní odtrhnout. Příběh mě naprosto strhnul nejen děsivým tématem vraždění nevinných dětí, ale především autorovým stylem psaní. Ten jednoduše miluju. Jeho poetičnost vás pohltí a vy budete cítit tu znepokojivou atmosféru léta, ve kterém umírají děti..

Plusy:

- způsob, jakým autor pracuje s jazykem je velmi originální a osobitý.

- čtenář má možnost nahlédnout do nitra nejen hlavní hrdinky, ale i ostatních vyšetřovatelů, kteří si (až na jednoho) získaly mé sympatie.

- vsuvky myšlenek zavražděných dívek je naproto geniální tah, který mě opět několikrát chytl za srdce a dodal příběhu něco navíc.

Minusy:

- občas mi chybělo vysvětlení, jak Malin dospěla k určitému zjištění.

Kniha má spád, originální zápletku, neobsahuje žádná hluchá místa a čte se jedna báseň. Má vše, co má správná detektivka mít. Rozhodně se ale nejedná o průměrný příběh - ba naopak - jedná se o nadprůměrnou detektivku, ve které si autor dokonale hraje se slovy. Mons Kallentoft povýšil detektivní romány na novou úroveň. Možná styl psaní nesedne každému, ale to nezjistíte, když to nezkusíte :)

Mé hodnocení: 85 %


Za poskytnutí e-knihy k recenzi mockrát děkuji nakladatelství HOST!


Autor: Mons Kallentoft
Počet stran: 432 s.
Nakladatelství: Host
Datum vydání: 2011
Anotace:
Horké pokračování série. Kdo je další na řadě? Bude to vaše dcera? Je nejteplejší léto, jaké kdo pamatuje. Město Linköping sužují nové a nové vlny horka, kolem běsní lesní požáry. V parku je nalezena mladá dívka. Na nahém těle jsou stopy krve, ale není vůbec zřejmé, co se vlastně stalo. A na pláži u jezera dojde k dalšímu hrůzostrašnému nálezu. Inspektorce Malin Forsové začíná být jasné, že vedro je tím posledním, co by ji mělo znepokojovat — zvlášť, když je její dceři tolik, kolik bylo prvním dvěma obětem… Mons Kallentoft je považován za jednoho z nejnadanějších vypravěčů mladé generace. Ale teprve když stvořil postavu blonďaté kriminální inspektorky Malin Forsové, dosáhl skutečného komerčního úspěchu. Malin je návyková. U švédské policie ještě nikdy nepracovala tak talentovaná žena. Nikdo s takovou intuicí. A ještě nikdy u ní nepracoval nikdo, koho by natolik poháněly vlastní komplexy. Malin je rozvedená, má ráda svoji dceru, ale taky tequilu… Forsová má mnoho společného s nejlepšími postavami skandinávských detektivek — paradoxně také to, že je naprosto jedinečná… Mons Kallentoft již napsal čtyři díly této čím dál slavnější detektivní série a plánuje nejméně stejný počet dalších.

Publikováno: 19. 01. 2018