Mlčení jehňátek

Seznamte se s nejsympatičtějším vrahem na světě! :)

O čem kniha je?

Ve městě řádí vrah, který stahuje své oběti zaživa z kůže. FBI potřebuje pomoc, aby šílence přezdívaného Buffalo Bill dopadli. A tak posílají nejlepší studentku ročníku policejní akademie, Clarice Starlingovou, do vězení za doktorem Hannibalem Lecterem, aby od něho získala potřebné informace. Brzy se ukáže, že právě Clarice je jediná osoba, se kterou doktor Lecter hodlá spolupracovat..

Jak se mi kniha líbila?

Mlčení jehňátek - to je jednoduše světoznámá klasika. To, co ji dělá natolik jedinečnou a populární je dle mého názoru vztah mezi Clarice a Hannibalem. Jejich dialogy jsou neuvěřitelně poutavé a propracované a věřím, že mnoho čtenářů je fascinováno právě jejich rozhovory ještě víc než řáděním Buffalo Billa :D Myslím, že nebudu jediná a spousta z vás mi dá za pravdu, že doktor Hannibal Lecter je jeden z nejsympatičtějších antihrdinů, kterého kdy jaký autor stvořil! Ačkoli je to šílenec, který si rád dopřeje lidské maso, co na něm zbožňuju je to, že je to vlastně takový geniální gentleman a právě kvůli tomu ho miluju :D 

Celý děj knihy je protkán mrazivou atmosférou, nabízí zajímavé knižní charaktery (teda až na Chiltona :D) a celkově působí velmi uvěřitelně. Oproti Červenému drakovi je pozornost mnohem více zaměřována na postavu Hannibala Lectera. 

Spousta z nás zná především Mlčení jehňátek ve filmové podobě - jak je to ale s tou knižní?

Co se týče knihy, tak ta nabízí velmi podobný obsah, jako má film. Nicméně číst si to byl stejně skvělý zážitek, jako sledovat film. I když my, kteří známe filmovou verzi nazpaměť, přesně vidíme obrazy daných scén před sebou. Mám-li v některých aspektech srovnávat film a knihu, je v tomto případě kniha o dost méně drastická a krvavá. Rozhodně nesáhnete vedle pokud si přečtete knihu, ale také zhlédnete film. Oboje vynikající a kvalitní jak pokoukání, tak počtení :)

Stále bilancuji nad rozhodnutím, zda u mě vede Mlčení jehňátek nebo Červený drak. No, pojďme si to rozebrat:

Červený drak:

- má silnějšího záporáka - příběh Francise na mě zapůsobil mnohem více než ten Buffalo Billa

- sympatičtější a pro mě zajímavější vyšetřovatel - Will Graham byl jednoduše skvělej!

Mlčení jehňátek:

- Hannibal Lecter dostal o dost více prostoru.

Ačkoli Hannibal Lecter je to, co dělá celou sérii tak jedinečnou, stejně u mě vede první díl. Mlčení jehňátek je ale těsně za ním :)

Ve spolupráci s KOSMAS.

Mé hodnocení: 95 %


Autor: Thomas Harris
Počet stran: 336 s.
Nakladatelství: Argo
Datum vydání: 2019
Anotace:
Nejslavnější kniha série o Hannibalu Lecterovi, geniálním vrahovi s chutí na lidské maso. Podobně jako v Červeném drakovi se tu vyšetřovatel FBI – tentokrát ovšem žena Clarice Starlingová – obrací právě na něj, aby pomohl s dopadením jiného šíleného zabijáka, muže přezdívaného Buffalo Bill pro jeho zálibu stahovat své oběti zaživa z kůže. Ambiciózní Clarice se úkolu ujme s policejní profesionalitou, ale taky obrovským soucitem pro oběti těchto strašlivých zločinů. Kniha byla odměněna Cenou Brama Stokera za nejlepší román roku 1988 a dodnes se řadí mezi nejlepší a nejnapínavější krimithrillery všech dob.

Publikováno: 19. 10. 2019