Nechtění

 „Děti se neztrácejí samy od sebe. Ztrácejí je rodiče.“


První díl a hned tak morbidní případ pro vyšetřovací tým. Na vlakovém nádraží se ztratila šestiletá holčička. Jediné, co po ní zbylo, jsou její sandálky. Policie si je jistá, že má případ pevně pod kontrolou, ale všechny teorie jsou ty tam, když matce ztracené holčičky přijde osudový balík, jehož adresát je neznámý. Zdá se, že policie přehlíží jasné indicie a ani zvláštní telefonát od neznámé ženy, která tvrdí, že zná pachatele, nebere vážně. 

Kniha je členěna do krátkých kapitol a každá se zaměřuje na různé postavy příběhu. Téměř od první stránky má příběh rychlý spád. Co se odhalení pachatele týče, tak jeho motiv se dal (alespoň podle mě) poměrně snadno odhadnout – avšak přijít na to, kdo jím je, už tak snadné nebylo.

Občas mi narušovaly průběh děje kapitoly, které líčily osobní životy všech členů vyšetřovacího týmu. Některé z nich v příběhu působily vcelku zbytečně. Když už je tam autorka zařadila, mohla se také podrobněji věnovat postavě (a hlavně psychologii) vraha. Dále mi trošku vadila předvídavost postavy Fredriky Bergmanové – nové členky vyšetřovacího týmu, kterou ostatní kolegové mezi sebe tak úplně nepřijali a neskrytě podceňují její schopnosti. Bylo jasné, že ve vyřešení případu tato postava sehraje důležitou roli.

Kristinu Ohlssonovou mám moc ráda, přečetla jsem od ní všechny knihy a k tomuto (prvnímu) dílu série s vyšetřovacím týmem Alexe Rechta jsem se dostala teprve teď. Musím uznat, že je těžké říct, která od ní je nejlepší. Viděla bych to na Davidovy hvězdy.

 Mé hodnocení: 80 %

Autor: Kristina Ohlsson
Počet stran: 419 s.
Nakladatelství: Kniha Zlín
Datum vydání: 2009

Anotace:

Z rychlíku X-2000, který přijel na stockholmské hlavní nádraží, zmizela malá holčička. Policie začne brzy podezřívat jejího otce, na jehož dopadení vynaloží veškeré síly. Na jiném místě ve Švédsku se zatím před mužem, kterého zpočátku považovala za svého vysněného prince a osvoboditele, skrývá mladá žena. Dobře ví, proč holčička zmizela, a chystá se k dalšímu útěku. Policejní vyšetřování vede legendární komisař Alex Recht, kterému pomáhá horlivý kriminalista Peder Rydh a v neposlední řadě Fredrika Bergmanová, jejímž původním záměrem byla kariéra houslistky. Místo toho však skončila na policii a teď musí ze všech sil bojovat proti větru, aby zavedla vyšetřování jiným směrem, než tím, který se v první chvíli zdál nejpravděpodobnější. Případ plný rafinovaného zla zatím narůstá do stále větších rozměrů. Vyšetřovací tým nemá času nazbyt, pokud nemá dojít k dalším ztrátám na životech. Kolik mají času, než pachatel udělá další tah? A kdo je záhadná žena jako stín? Je třeba ji najít, aby na své místo zapadl i poslední kousek skládanky? 

Publikováno: 04. 08. 2016