Laura Deanová mě už zase nechala

Od Mariko Tamaki jsem loni o prázdninách četla komiks Jedno obyčejný léto, který byl tak výjimečný a krásný, že jsem ho zařadila mezi nejlepší knihy roku 2020 :) Takže bylo nad slunce jasné, že mě novinka od této autorky nesmí minout :)

O čem kniha je?

Sedmnáctiletá Frederica randí s Laurou Deanovou, nejpopulárnější holkou na škole, která by však titul "Přítelkyně roku" zcela jistě nevyhrála. Navíc už nemá ani cenu počítat, kolikrát se ty dvě spolu rozešly a zase sešly.. A i přes to Frederica kvůli Lauře zanedbává svou nejlepší kamarádku.

Jak se mi kniha líbila?

Neskutečně něžný, citlivý a melancholický příběh s naprosto čitelným poselstvím a přesahem. Je jasnou ukázkou toho, jak jsou vztahy křehké a stačí pár špatně míněných vět a pár nesplněných slibů, a vaše přátelství se dostane na velmi tenký led, kdy je jen na vás, zda ho tím dalším krokem zachráníte, nebo nadobro potopíte.

Laura Deanová mě už zase nechala se opírá o témata jako LGBT komunita, přátelské a romantické vztahy, mladistvá naivita a to ve vší důstojnosti bez jakýchkoli klišé a kýče. 

Jestli vás už předchozí autorčina kniha Jedno obyčejný léto učarovala, tak vás Laura Deanová nesmí minout :)


Mé hodnocení: 100 %

Autor: Mariko Tamaki
Počet stran: 304 s.
Nakladatelství: Paseka
Datum vydání: 2021
Anotace:
Freddy chodí se svou dívkou snů a nejpopulárnější holkou ve škole. Laura je sebevědomá, okouzlující a krásná. Ale jako přítelkyně za moc nestojí. Freddy se trápí jejich opakovanými rozchody a zároveň přes opojení láskou nevidí, jak jí Laura ubližuje. Sama kvůli tomu zanedbává nejlepší kamarádku Doodle, která by přitom potřebovala podporu přátel jako nikdy dřív. Civilní příběh ze střední školy, ve kterém hrdinové hledají vlastní životní cestu a sebevědomí, už jsme viděli mockrát, jenže tady si to autorky uvědomují. Také díky opojnému vizuálu na pomezí evropského přístupu a japonské mangy se komiks stal senzací a přesáhl žánrové škatulky i věková doporučení. Ve Spojených státech vyhrál hlavní komiksové ceny Will Eisner Award, Harvey a Ignatz a dočkal se ocenění na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni.

Publikováno: 28. 06. 2021