Naprosto pozoruhodná věc

HANK GREEN.

Nezní vám to příjmení povědomě? Že ano? No ještě aby ne! Hank je mladší brácha Johna Greena, od kterého můžete znát jeho světoznámý bestseller Hvězdy nám nepřáli či Hledání Aljašky. Johna Greena mám moc ráda, tak jsem se rozhodla dát jeho bráchovi šanci. 

O čem kniha je?

Hlavní hrdinka April při cestě domů z práce potká naprosto pozoruhodnou věc - obří sochu, která vypadá jako robot. April neváhá ani vteřinu a společně se svým kamarádem Andym o něm natočí video, které umístí na svůj YouTube kanál. Video ve velmi krátké době zhlédnou statisíce lidí a April společně s Andym se v tu ránu stávají mediálními hvězdami!

Jak se mi líbila?

Naprosto pozoruhodná věc je tak trochu jiná sci-fi. A v čem přesně? Sci-fi prvky, ačkoli zde hrají důležitou roli, byly spíše odsunuty do pozadí příběhu, který se primárně zaměřuje na témata jako jsou sociální sítě nebo odvrácená strana slávy. Celý příběh působí velmi moderně - objevují se zde právě už zmíněné sociální sítě jako je YouTube, Twitter, Instagram, je v něm zakomponovaná LGBT tématika a například i eko aktivisté - no zkrátka místy to na mě působilo i jako taková reflexe dnešní doby.

Co se stylu psaní týče - ze začátku mi trvalo se do příběhu začíst. Po zhruba třetině knihy už to bylo lepší, ale i tak jsem necítila potřebu přečíst knihu na jeden zátah, chybělo mi tam více akce a napětí (ty se objevily spíše až ke konci). Místy příběh působil až příliš přitaženě za vlasy (viz. spolupráce s prezidentkou USA) a ačkoli mi absurdita v ději většinou nevadí, tady toho na mě bylo už trochu moc..

Naopak co se mi hodně líbilo a považuji to za velké plus celého příběhu, tak je to popis situace, kdy se člověk ze dne na den stává celebritou a je jen na něm, jak se s tím tlakem okolo sebe vyrovná. To na mě působilo velmi věrohodně :) 

Právě svým aktuálním obsahem a atraktivní zápletkou má kniha potenciál oslovit spoustu mladých čtenářů. Naopak nejsem si zcela jistá, zda má kniha co předat náročnějším milovníkům sci-fi literatury. V případě Naprosto pozoruhodné věci jsou podle mého názoru cílovou skupinou jednoznačně teenageři :)

Kniha nebyla špatná, ale já po zkušenosti s Hankem Greenem dám příště přednost raději Johnovi ♥

Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 65 %


Autor: Hank Green
Počet stran: 328 s.
Nakladatelství: Fobos
Datum vydání: 2019
Anotace:
Jsou tři hodiny ráno a třiadvacetiletá April se vrací domů z práce. Po cestě si všímá obří sochy. Vypadá jako tři metry vysoký Transformer, oblečený v samurajském brnění. S kamarádem Andym ho natočí na video, které posléze umístí na YouTube. Tím se jejich dosavadní životy naprosto změní. Video se totiž stane virálním a obletí téměř celý svět. April se rázem ocitá v centru intenzivní mediální pozornosti.

Publikováno: 13. 12. 2019