Rosemary má děťátko

"Holka zlatá," řekl Hutch, "měl jsem na dnes večer domluvené perfektní rande s půvabnou dámou, a zrušil jsem ho jenom proto, abych se sešel s vámi a pověděl vám, co mám na srdci. Já se vám to vážně snažím rozmluvit."

"Prokristapána, Hutchi -" začal Guy.

"Já netvrdím," pokračoval Hutch, "že hned jak vejdete do Bramfordu, spadne vám na hlavu piano nebo vás sežerou staré panny nebo zkameníte. Říkám jenom, že je tu souhrn ošklivých faktů a že byste je měli taky uvážit, a nejenom slušnou činži a fungující krb. Dům má velkou frekvenci nepříjemných událostí. Proč dobrovolně lézt do nebezpečného pásma?"


Hlavní postavou je Rosemary a Guy, kteří jsou čerství novomanželé. On se snaží prorazit jako herec a Rosemary se těší z představy, že brzy počnou první dítě. Do plánování jejich budoucnosti patří i nové společné bydlení. Uchvátil je byt v Bramfordu, jenž je nejen velmi krásný, ale je i za slušnou činži. Ovšem jejich společný přítel Hutch je od této koupi odrazuje – skrz temnou minulost a vlastně i současnost domu v Bramfordu. Oni však na jeho varování nedají a byt koupí. Vše se zpočátku vyvíjí idylicky – Guyovi se daří konečně získávat role ve filmu a Rosemary zjistí, že je těhotná. Následně se však začnou dít podivné události a na jejich zdánlivě dokonalých sousedech se začne Rosemary zdát něco v nepořádku.

Rosemary má děťátko byl můj první knižní horor – a já jsem ho přečetla téměř na jeden nádech! Začala jsem číst v 10 večer a o půlnoci jsem litovala, že jsem se nerozhodla dočíst ho až ráno za světla, nejlépe mezi davem lidí. Strach se však na konci příběhu vypařil a pak následovalo přemýšlení nad tím, zda to bylo celé pravda nebo se Rosemary zbláznila..

Knihu bych doporučila všem, kteří chtějí začít éru četby hororů něčím snesitelnějším – budete se bát, ale nebudete z toho mít noční můry :)

Mám – li srovnat film a knihu - (jako ve většině případů) kniha vítězí. Jako plus stojí za zmínku to, že film se od knihy, co se týče děje a scénáře, nijak výrazně nelišil.

Mé hodnocení: 90 %

Autor: Ira Levin
Počet stran: 213 s.
Nakladatelství: Odeon
Datum vydání: 1976

Anotace:

Slavný román balancující na pomezí psychologického příběhu a hororu. Odehrává se koncem šedesátých let dvacátého století v New Yorku. Novomanželé Rosemary a Guy se nastěhují do velkého bytu v Bramfordu - starém velkém domě s temnou pověstí. Guy je začínající herec a Rosemary se svědomitě připravuje na roli matky, i když dítě zatím nečeká. Zakrátko se mladý pár seznámí s trochu vlezlými sousedy - manžely Castevetovými a přes lehký odpor Rosemary se Guy spřátelí s Romanem Castevetem. Zakrátko Rosemary za podivných okolností otěhotní a Guy dostává velkou hereckou šanci, když jeho konkurent náhle oslepne. Castevetovi se mezitím stále více vtírají do přízně mladého páru a nepokrytě Rosematy organizují život. Postupem času začne mít nastávající maminka z řady náznaků a podivných náhod podezření, že jejich sousedé praktikují čarodějnictví a chtějí její dítě pro své temné obřady. Jestli jde o chorobné vize, které v citlivé Rosemary vyvolává samota milionového velkoměsta a tísnivý dům, nebo jde o skutečné děsivé události už Ira Levin nechává na zvážení čtenáři. Rosemary má děťátko je nevšední a velmi sugestivní příběh, který pravděpodobně zůstane dlouho vryt do paměti každého čtenáře. Román se dočkal i úspěšného filmového zpracování.

Publikováno: 14. 10. 2016