Zero

Marc Elsberg je autor vymykající se od ostatních především svým záběrem témat, kterým se ve svých knihách věnuje. V jeho prvotině Blackout reálně popisuje totální kolaps elektrické energie a jeho dopad na život lidí po celém světě. Ve své druhé knize Zero se věnuje hrozbě zneužití moderní technologie. Zmíněná kniha Blackout je jedna z mých nejoblíbenějších. No a jak je to se Zerem? Podařilo se autorovi kvalitou alespoň přiblížit Blackoutu? Nebo ho dokonce překonat?

O čem kniha je?

Kniha popisuje moderní svět, ve kterém hraje dominantní roli internetová platforma Freemee, která je mezi lidmi velmi populární..

Když je ale jednoho dne zastřelen mladý chlapec, lidé začínají uvažovat nad tím, zda je Freemee vlastně vůbec tak bezpečný, jak o sobě tvrdí. Do objasnění úmrtí mladého chlapce se pouští i naše hlavní hrdinka - novinářka Cynthia. Ta však po čase musí svou pozornost směřovat nejen k odhalení pravdy, ale také k tom, aby ukryla sebe a svou dceru do bezpečí! Ukazuje se ale, že skrýt se před zlem, je v tomto moderním světě plném kamerových systémů, téměř nemožné.. 

A jak se mi líbila?

Příběh se odehrává ve světě, který „ovládají“ moderní technologie, sociální sítě a všemožné zábavné aplikace. Nezdá se Vám to povědomé? Jako by se autor nechal inspirovat současným světem a vytvořil příběh, který je opět velice realistický. Za to má u mě obrovské plus - poukazuje na reálné hrozby moderního světa. I když jeho knihy mohou působit, že závánějí sci-fi žánrem, není tomu tak. Jsou tak realistické, že Vás pěkně vyděsí!

Plusy:

- Atraktivní a aktuální téma, o kterém je důležité mluvit a poukazovat na to, že všechny moderní technologie, kterými se každodenně obklopujeme, nejsou tak skvělé a úžasné, jak se nám zdá. Že jsou vlastně docela nebezpečné.

- Kniha má určitý přesah, především co se týče zamyšlení nad tím, kolik informací o sobě lidé dávají znát na sociálních sítích a zda si to vůbec uvědomujeme?

Minusy:

- Pomalé tempo. Kniha se mi nečetla snadno. Až zhruba posledních 100 stránek mělo ten správný drive. Jelikož kniha těch stran má skoro 400, není to až takový úspěch.

- Nezajímavé knižní postavy – bylo mi absolutně jedno, jaký osud jim autor přichystal. Neoblíbila jsem si ani jednu. Navíc jich tam na můj vkus bylo až moc, takže jsem se velmi těžce orinetovala v tom kdo je kdo.

- Vadily mi špatně označené/přeložené názvy kapitol v zápatí stránek. 

Na tuhle novinku jsem se těšila strašně dlouho! O to víc jsem zklamaná, že jsem nedostala přesně to, v co jsem doufala. Ani na okamžik by mě nenapadlo, že mě kniha od Elsberga nebude bavit. Ale bohužel, Zero se autorově prvotině ani zdaleka nepřiblížilo. Zero je prostě jiný než Blackout. Myslím, že pokud si nejprve čtete Blackout a poté Zero, nebudete moct být stoprocentně spokojeni. U Blackout autor zkrátka nasadil laťku opravdu velmi vysoko! Ať už co se týče propracování hlavní postavy, tempa knihy a práce s napětím. A já napětí miluju. Nicméně si myslím, že Zero  bude mít na čtenáře ten správný efekt - minimálně je vyděsí a donutí přemýšlet nad tím, kolik osobních informací o sobě veřejně a dobrovolně sdílejí.. Takže pokud toužíte po thrilleru, který nebude zase až takový nervák, bude se týkat hrozby zneužití moderních technologií - mohl by Vás Zero bavit :)


Ve spolupráci s Knihy Dobrovský.

Mé hodnocení: 60 %


Autor: Marc Elsberg 
Počet stran: 380 s.
Nakladatelství: Omega
Datum vydání: 2018
Anotace: 
Vědí, co děláte...
Pohybujete se v síti, z níž není úniku...
Londýn. Při honičce je zastřelen mladý chlapec. Novinářka Cynthia Bonsant pátrá po příčině jeho smrti a dostává se na stopu proslulé internetová platformy Freemee. Tato síť shromažďuje a analyzuje data - a milionům uživatelů slibuje lepší život a úspěch. Pouze jeden člověk před Freemee varuje: ZERO – nejhledanější internetový aktivista na světě. Jak se Cynthia začíná blížit pravdě, stává se sama kořistí. Ale ve světě smartphonů a kamer na každém je velmi těžké se skrýt…

Publikováno: 02. 01. 2019