Tekutý písek

Tekutý písek = kniha, která mě zaujala natolik, že jakmile jsem si přečetla anotaci, věděla jsem, že mi tento příběh nesmí uniknout. A o čem že je?

Hlavní postavou a zároveň i vypravěčkou příběhu je Maja. Maja je výborná žačka a pochází z bohaté rodiny. Už je to docela dlouho, co randí se Sebastianem, který v jejím životě sehrál klíčovou roli..

..Nyní je obžalovaná z masakru, který se stal na její střední škole. Obžalovaná z toho, že chladnokrevně zabíjela. Svého přítele, nejlepší kamarádku, spolužáky,... Dny i noci tráví ve své cele čekáním na to, co bude dál s jejím promarněným životem. Po devíti měsících strávených ve vazbě začíná soudní proces, který se má věnovat jejímu případu. Případu, kterému se dostává pozornosti nejvyššího stupně. Maja má teď za úkol jediné - vyprávět svůj příběh a všechny přesvědčit, že to celé bylo jinak. Zabíjela pouze v sebeobraně? Nebo se jen snaží soud zmanipulovat? Uvěří ji soudce a také veřejnost?

Příběh obsahuje dvě časové linie:

přítomnost - odehrává se ve věznici a u soudu.

minulost - ve které se dozvídáme vše, co se odehrálo před samotným incidentem. 

"A jestli je to tak, jestli se k nám štěstí může dostat jen podivnými zadními vrátky, pak totéž musí platit pro zlo."

Maja mi zpočátku nebyla vůbec sympatická, vlivem jejího lhostejného chování na mě působila, že nelituje naprosto ničeho. Nakonec to ale byla ona, která mi ze všech postav příběhu přišla nejvíce zajímavá.

Díky častým flashbackům se dostáváme hlouběji do celé problematiky, spoustu věcí pochopíme a postupně se dozvídáme pointu celého příběhu. Zjistíme, co se doopravdy odehrálo ve třídě pár minut před katastrofou nebo i jaký byl skutečný vztah mezi Sebastianem a Majou. Nejedná se ale o příběh bohatý na akční scény, ani nečekané zvraty. Jde o příběh mladé holky, která si mohla žít jako v bavlnce. Ale náhoda (či osud) tomu chtěl jinak. Co s člověkem udělají drogy? A kolik ponížení dokáže unést? Co dělat, když se ocitneme ve slepé uličce a není cesty zpět? A co se stane, když se zlatá mládež nudí?

"Někdo jednou řekl, že náhoda je jen způsob, jakým Bůh zůstává v anonymitě."

Co mi v knize chybělo, bylo více přímé řeči. Občas to na mě působilo jako strohý popis. Ke konci jsem měla taky pocit, že se stále dozvídám to, co již bylo řečeno. Jakoby to autorka chtěla mermomocí co nejvíce protahovat.

"Chcete, abych byla blázen. Chcete si být jistí, že se mnou nemáte absolutně nic společného. Nehoní se vám hlavou stejné myšlenky jako mně, v životě byste neudělali, co jsem udělala já, neřekli, co jsem řekla já, sakra, jak vy jste přesvědčení, že to, co se stalo mně, by se vám nikdy v životě nestalo, protože já si to zasloužím, spadla jsem do vlastní jámy."

Rozhodně jsem od knihy čekala něco naprosto jiného. Nicméně ve finále jsem zklamaná nebyla. Tekutý písek byl reálným a čtivým příběhem, který vám rozhodně doporučuji!

Jen trochu dumám nad tím označení – „KRIMI“. Za mě spíše thriller :) 

Mé hodnocení: 80 %


Autor: Malin Persson Giolito 
Počet stran: 372 s.
Nakladatelství: Knižní klub
Datum vydání: 2017
Anotace:
Osmnáctiletá Maja Norbergová, obyčejná dívka, výborná žačka a oblíbená kamarádka, se ze dne na den stala nejnenáviděnější osobou ve Švédsku, obviněnou z účasti na masakru na střední škole a vraždy svého chlapce a nejlepší přítelkyně. Maja však nebyla sama, kdo ten den střílel… Po devíti měsících začíná soudní proces. Po devíti měsících absolutní izolace se Maja pokusí dokázat, že se jen bránila. Veřejnost ani média jí ale nevěří. Případ však odkrývá mnohem hlubší příčiny – maska zdánlivě uhlazeného, bezproblémového života bohaté mládeže padá a vynořuje se skutečnost plná rasové i sociální šikany, drog, lhostejnosti a bezcitnosti… Tekutý písek byl vyhlášen nejlepší švédskou krimi roku, vychází ve 23 zemích.

Publikováno: 02. 10. 2017