Ty

„Thriller Ty je až perverzně chytrým záznamem chorobné posedlosti, při jehož čtení vám bude nejspíše poněkud úzko. Vlastně dosti úzko. Přesně jak to autorka zamýšlela.“

Beck je atraktivní, chytrá mladá slečna, užívající si života. Jejím snem je stát se spisovatelkou.

Joe je na pohled milý, vtipný a chytrý chlapík. Má jen jediné minus – je tak trochu psychopat.

Vše začíná v knihkupectví, ve kterém náš hlavní hrdina, Joe, pracuje. Osudným dnem se stane ten, kdy se ve dveřích onoho knihkupectví zjeví Beck. Beck, která ztělesňuje sexualitu a dokonalost, kterou u žádné jiné dosud nespatřil. Zprvu se vám na příběhu nemusí zdát nic zvláštního, ale postupně vám začne docházet, že Joe to nemá v hlavě úplně v pořádku. Ať udělá Beck cokoliv – naváže s ním rozhovor, kupuje si knihu, rozloučí se a odchází – Joe si veškerou její verbální i neverbální komunikaci vysvětluje po svém. Ta holka ho jasně chce, jen si to zatím ještě neuvědomuje. A aby jí to došlo - o to se Joe osobně postará. Jeho touha po Beck totiž až nebezpečně rychle stoupá. Klíčovým se v příběhu stávají sociální sítě. Joe si vyhledá Beck na Twitteru, Facebooku, nabourá jí email a najednou sleduje její život a ví o něm takřka vše. A čtenář od této chvíle jen trne a čeká, kam až jeho perverzní posedlost zajde.

Velkým plusem této knihy je styl psaní. Autorka zvolila netradiční du-formu vyprávění. Právě to má ohromný vliv na čtenáře. Budete mít pocit, že Joe vlastně promlouvá k vám. Že právě vy jste Beck a že to vám hrozí nebezpečí. Příběh vás natolik pohltí, že knihu jen stěží odložíte. Nečekejte ale rychlý spád. Děj se odehrává celkem pomalu, nenuceně. O to je to děsivější, protože čtenář pociťuje napětí a strach. Nebezpečí je téměř hmatatelné a přece skryté. Budete jen hltat řádek po řádku a čekat, kdy Joeovi dojde trpělivost a rupnou mu nervy! Chvíli si budete říkat, jaký je Joe magor, pak se ale přistihnete, jak v duchu nadáváte Beck za to, že nereagovala tak, jak od ní Joe očekával.

Kniha vám umožní poznat až příliš zblízka, jak uvažuje psychopat. A není to zrovna dvakrát příjemné zjištění. Po dočtení mi v hlavě uvízla jediná myšlenka. A to, že NIKDY opravdu nevíme, co je ten druhý zač.

Doporučuji!!

Mé hodnocení: 85 %

Autor: Caroline Kepnes
Počet stran: 448 s.
Nakladatelství: Domino
Datum vydání: 2015

Anotace:

Opravdová láska bolí. Já už jsem to pochopil. A ty to brzy pochopíš taky.

Když Guinevere Becková vkročila do knihkupectví, kde Joe pracuje, jako by ho zasáhl blesk. Ta dívka je zosobněním všeho, co kdy chtěl: je krásná, chytrá a má v sobě více sexuální přitažlivosti než jeho nejdivočejší sny. Kvůli ní by třeba vraždil, jen aby ji získal. Guinevere to ještě neví, ale narodila se pro něj. A Joe je odhodlán udělat vše pro to, aby i ona pochopila, že oni dva tvoří dokonalý pár. Když v následujících dnech její svět rozmetá série velmi nešťastných a dosti podivných náhod, je Joe jediný, kdo jí nabídne pomoc a útěchu. Ale to není zdaleka všechno, co je své vyvolené připraven poskytnout! Je s ní i ve chvílích, kdy to jeho vyvolená netuší – dokonce i když o to ani nestojí. On přece ví nejlíp, co je pro ni dobré, a ve své velkodušnosti dokonce přehlíží i vady, které se skrývají za Guineveřinou dokonalou fasádou. Opravdová láska bolí, to už Joe pochopil, a Guinevera to brzy pochopí taky. Obsesivní vztah se začíná rozjíždět po spirále smrti.

Publikováno: 22. 07. 2017