Ready player one

Poslední dobou se čím dál víc zamilovávám do žánrů jako je fantasy a sci-fi. A to především díky knihám, jako je právě Ready player one. Miluju, když mě kniha vtáhne do jiného, svého světa. Do světa, kde není nic nemožné a který je natolik odlišný od toho našeho. 

"Být člověkem je většinu času dost na hovno. Videohry jsou jediná věc, která činí život snesitelným."

A představte si, že byste se mohli do takového virtuálního světa kdykoli nalogovat a stát se tam někým úplně jiným. Mohli byste chodit do školy, aniž byste museli opustit svůj pokoj. Mohli byste cestovat po planetách a zároveň být v bezpečí před krutou realitou. No nezní to báječně? A přesně tak to mají ve světě, který vytvořil James Halliday. Tento geniální pán ale umírá a nemá nikoho, kdo by zdědil jeho neuvěřitelně vysoké jmění. A tak se rozhodne věnovat ho tomu, kdo jako první najde vejce, které ukryl někde ve videohře. Už celých pět let se lidstvo pokouší ono vejce najít. Ale nikdy se to nikomu nepodařilo. Ovšem nyní je tomu jinak.. 

Hlavní postavou příběhu je Wade - kluk, který konečně našel první indicii k pokladu! Tím pádem se ocitá na prvním místě výsledkové tabule, kterou ale všichni hráči vidí. A tak hon na vejce právě začíná!

"Nejsem z reality zrovna na větvi, ale je to pořád jediné místo, kde dostanete slušné jídlo."

Ačkoli mě svět videoher totálně minul a nejsem žádný geek ani gamer, tak i přesto mě kniha naprosto pohltila a já si říkala, že takový online svět, jenž Halliday vymyslel, není vůbec špatný. Hrozně mě bavily odkazy na oblíbené Hallidayovy filmy, knihy a kapely ze zlatých osmdesátek, ve kterých jsem našla pár inspirací. 

"Chození mezi lidi se hrozně přeceňuje."

plusy:

- příběh to nebyl nikterak zamotaný a překombinovaný, ale ani jednoduchý.

- ORIGINALITA!

- Ready player one je neuvěřitelně propracované dílo. Ač je to fikce, na mě to působilo velmi věrohodně a realisticky a já chvílemi věřila, že takovýto svět doopravdy existuje a sama sebe jsem si představovala, jak v něm žiji. 

- a jaká je největší přednost knihy? TEMPO. Tahle kniha vám proště nedovolí odložit ji, obsahuje plno akce, nervydrásajících scén, sympatických postav, ale také postav, které budete společně s hlavními hrdiny nenávidět.

minusy:

- jediné, co se dá knize vytknout, je upřednostňování virtuální reality před reálným světem. 

Ready player one řadím k nejlepším knihám, které jsem za loňský rok přečetla. Pokud jste knihu nečetli, tak to určitě musíte napravit a vůbec nevadí, že nejste milovníkem videoher :) 

Btw. na konci března se můžeme těšit na film inspirovaný právě touto knihou :+1:

Mé hodnocení: 95 %

Are you ready? Autor:  Ernest Cline
Počet stran: 511 s.
Nakladatelství: Jota
Datum vydání: 2012
Anotace:
Píše se rok 2045 a svět, utápějící se v energetické a ekonomické krizi, je velmi chmurným místem k životu. Není divu, že většina lidí utíká před realitou do uměle vytvořeného vesmíru videoherního systému OASIS, kde mohou zapomenout na běžné starosti, vytvořit si novou identitu a jejím prostřednictvím se pak pohybovat po tisícovkách virtuálních planet, pracovat, studovat, bavit se a prožívat své sny. Navíc se tam někde skrývá i dědictví po tvůrci této videohry, miliardáři Jamesi Hallidayovi, který před svou smrtí zanechal ve skrytých koutech OASIS několik klíčů, jež mají hráčům ukázat cestu k pokladu. Trvá však dlouhých pět let, než se středoškolákovi Wadu Wattsovi podaří objevit první z nich. A potom vypukne hotové peklo, protože zájemců o dědictví, které nálezci zajistí doživotní bohatství a obrovskou moc, je nespočet a v cestě za svým cílem se neštítí žádných prostředků. Když se pak soupeření přenese z virtuálního světa do toho skutečného, končí veškerá legrace - tady už jde o život.

Publikováno: 04. 01. 2018